Ana Sayfa Tatlı Dondurma Bostancı’da Dondurma Nerede Yenir? Yaşar Ustanın Dondurması, Bostancı, Kadıköy, İstanbul

Bostancı’da Dondurma Nerede Yenir? Yaşar Ustanın Dondurması, Bostancı, Kadıköy, İstanbul

6983
5
Paylaş
Dondurma, Dondurmacı Yaşar Usta, Bostancı, Kadıköy

Geçen gece gittiğimizde millet sokakta kuyruk olmuş, böyle “sabır” çekerek dondurmalarına kavuşma anlarını bekliyorlardı. Biz de kuyruğa girdik. Ay, çok heyecanlı! Oradan geçmekte olan bir genç benim sağa sola sırıtıyor olmamdan yüz bulup bana sordu. “Hocam, burada ne var?” Dedim”Dondurma.“var. “Öyle mi?” dedi. “Öyle.”dedim. Sonra kafasını sallayarak düşünceli bir şekilde uzaklaştı. Gözleri ile gördüğü şeyi kelimelere dökmem anlaşılan ona ağır gelmişti.

Oysa ki düşünecek pek fazla bir şey yok, Yaşar Usta’nın olayı bu: Dondurma. Ancak esasında bilindik dondurmadan ya da spesifik olarak tanımlayacak olursak bol sahlep ve sütlü Mado dondurmasından azıcık farklı rayiha peşinde olanların dondurmacısı burası. Bu dondurma için gerçek -%100- mahlukatlardan yapılmış dondurulmuş meyve püresi demek daha doğru olur. E, tabi bu da Yaşar Usta’nın dondurmasını ve dondurma anlayışını epey farklı kılıyor.

Yaşar Ustanın Dondurması, Bostancı, Kadıköy, İstanbul

Yani efendim, basit bir dondurma standı düşünün ama sakızlı, kırmızı erikli, kavunlu, tahinli, kestaneli ve dahi havuçlu ve domatesli dondurma topları ile hasbi hal olabileceğiniz bir yer. Panoda bulunan çeşitler mevcudiyete göre sürekli değişiyor. Mesela şeftalili dondurma yiyorsunuz, resmen şeftali yiyorsunuz. Ya da böğürtlenli yiyorsunuz diyelim, bu durumda böğürt böğürt oluyorsunuz.

Yaşar Usta’nın hikayesini ve bu dondurma serüveninin nasıl başladığını da bizzat dinlemek isterdik ama biz gittiğimizde kendisi yoktu. Ya da bir yerlere saklanmıştı bilmiyorum. Onun yerine dondurma standının başında iki tane kız vardı. Onlar da tezgahtaki dondurmalar gibi şekerler. Biri Esin, ötekisi Tuğba. Dondurma servis eden kız dediğin böyle olmalı zaten arkadaş! Böyle fotoğraf çekince hemencik poz bile verdiler. Aferin. “Yaşar Usta’nın kızları mısınız?” diye sorduk. “Kızları gibiyiz” yanıtını aldık. Bir de tebdil kıyafet ile iyice ikizlermiş gibi geldiler bize ama du bakalım.

Esin ve Tuğba, Yaşar Ustanın Dondurması, Bostancı, Kadıköy

Neyse, bu gündüz çıkartmamızda biz kendimize böyle karton kaselerde porsiyon hazırlattık. Külah çocuk işi malum. “Basın tüm meyvelileri kızlar!” diye kükredim ben. “Allahüekber!‘ nidalarıyla dondurmalarımız hazırlandı ve biz de hepsini 5 dakika içinde tükettik.

Hımm, şu da güzel. Hımm, bu da güzel. Hımm, sende şeftali var mı? Yok, ver bakiyim. Hımm, sende erik var mı? Yok, al bakiyim.” söylenceleri arasında dondurmalarımızı evrensel dönüşüm programına göndermiş olduk. Hayırlısı olsun. Lakin  bir dahaki sefere gidişimde, tek çeşit yiyeceğim, midem Cappy karışık oldu.

Ancak ve fekat dostlar, Yaşar Usta’nın dondurması tek kelimeyle ününün hakkını veriyor. Adam farklı yapmış işte. Kongraculeyşıns. Tebrikler. Mardi Grass. Ne desek az. Harbi Yiyorum olarak Yaşar Usta’yı can-ı gönülden destekliyoruz.

Yine o esnada oradan geçmekte olan bir genç benim bu sefer ağzım dondurmalı bir haldeyken sağa sola sırıtıyor olmamdan yüz bulup sordu. “Hocam, burada ne var?” Dedim”Dondurma.“var. “Öyle mi?” dedi. “Öyle.”dedim. Sonra kafasını sallayarak düşünceli bir şekilde uzaklaştı. Gözleri ile gördüğü şeyi kelimelere dökmem anlaşılan ona ağır gelmişti.

Gel lan gel bir top dondurma ye! Deli misin nesin?

Yürü be Yaşar Usta!

Yaşar Ustanın Dondurması, Bostancı, Kadıköy, İstanbul

Yaşar Ustanın Dondurması
Prof Dr. Ali Nihat Tarlan Cad.  No:34/A Bostancı, Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 5752820

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

5 YORUMLAR

  1. Koyduğu topların yarısını çalarak koyan bu buzlu sorbe ustasının küçük dağları yaratmışcasına ve bedava dağıtırcasına edindiği tavıra anlam veremedim. Bunu çoğu müşterisini görüyordur.

  2. Yürümekte zorluk çeken yaşlı Halamız’a dondurma yedirmek üzere zorla ikna ederek yola çıktık…

    Arabadan inmesi problemli olduğu için Yaşar Usta’nın Bostancı’daki yerinden dondurma alalım dedik; ancak ne mümkün; bir tek külahta veriyorlar, plastik kâsede en az 5 top almanız gerekiyormuş !!!!

    Külahta alınan dondurmanın sıcakta arabaya akacağını, o yüzden kase’de ve fazlasının dokunacağı endişesi ile 3 top almak istediğimizi söyledik, ancak nafile…

    Plastik Kâsede 5 top, diğer seçenekler klasik en ucuz külahta ve nakit ödeme; Kredi Kartı yok… 5 kişi tekrar arabaya binerek Bostancı Özsüt’e gittik ve arkadaşlar sağ olsunlar arabaya kadar servis yaparak bizi ağırladılar…

    Odak kâr olmaya başladığında müşteri odaklı olmaktan çıkmaya başlıyor işletmeler; Allah müşteri bolluğu versin ancak biz o müşterilerin arasında yer almayacağız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here