Bursalı Güven Et, Çiğ ve İşlenmiş Et Çeşitleri ile Harbiyiyorum Dükkan’da Satışta!

Gürsu Bursa’da yıllardır kasaplık konusunda uzmanlaşmış bir ailenin yeni jenerasyon bireyleri ile kırmızı et işlemeyi bir tık ileri taşımış Güven Et, normal (işlenmemiş) ve işlenmiş et çeşitleri ile Harbiyiyorum Dükkan’da bugünden itibaren satışta.

Et konusunda yılların bilgi ve birikimini yeni inovasyonlarla günümüze taşıyan Güven Et ve yine tescilli markası olan Etgel ile birlikte et severlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bursa’da kasap reyonları ve yeni nesil et marketleri (Etgel.com) yanında etleri pişirerek servis eden bir restorana da sahip olan Güven Et‘in kasap kangal sucuğunu denemenizi özellikle tavsiye ederiz. Biz kangal sucuğu özellikle çok başarılı bulduk. Ayrıca füme antrikotları, füme sucuğu, baton sucuğu, füme dil, kuzu pirzola, bonfile ve diğer et çeşitlerine de göz atmanızda fayda var. Çünkü Güven Et tüm bu et çeşitlerini işleme konusunda mühendis titizliği gösteriyor. Biz hepsini Harbiyiyorum Dükkan’da kategorik olarak derleyerek sepetler yapmaya çalıştık.

Ayrıca hazır Bursa’dan et işleme konusunda uzman bir kasapla anlaştık. İsterseniz tam bir kuzuyu ya da yarım bir kuzuyu sitemizden gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz. Harbi yiyenler için pişmemiş halde tam ve yarım kuzunun doğru alternatifler olduğunu düşünüyoruz.

Sizlere Güven Et‘ten bir seçki hazırlayarak Harbiyiyorum Dükkan‘da minimum 200 TL’lik Türkiye’nin her yerine kargo dahil fiyatlarla teslim edilecek şekilde paketler yaptık. Setlerin dışında özel olarak ilgilendiğiniz bir ürün olursa bize ([email protected]) yazmaktan çekinmeyin.

Harbiyiyorum Dükkan Nedir?

Harbiyiyorum Dükkan’a 2020 Aralık ayında amatör olarak deneme amacıyla başladık. Aklımızda yer alan sistemin çalıştığını görünce esas web sitesini 14 Ocak 2021’de yayına aldık. Tüm Türkiye’yi gezerek her ay yeni tedarikçilerle anlaşıp, özellikle denediğimiz ürünlerden bir seçki yaparak Harbiyiyorum Dükkan’da yer alan ürünlerin portföyünü günbegün geliştiriyor ve Harbiyiyorum.com güvencesi ile sizlerle buluşturuyoruz.

Satın alanlara şimdiden afiyet olsun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir