Büryan Kebabı Nedir?

Sıradaki hikâyeli lezzetimiz: “Büryan Kebabı”. BüryanPüryan ya da Biran olarak da adlandırılan, Türkiye’nin birçok yerinde yapılan fakat daha çok Siirt ve Bitlis yöresine ait, tarihi oldukça eskilere dayanan bir et yemeğidir. Arapça’da Perive olarak da adlandırılır. Yemeğin adı Türkçeye “pişirilmeden önce kızartılmış” anlamanına gelen Farsça’daki biryani sözcüğünden girmiştir. 

Anadolu’nun birçok yerleşim merkezinde eski çağlardan beri yaygın olarak yapılan Büryan Kebabı, İlk kez Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde karşımızda çıkmaktadır. 1647 yılında Bitlis yöresinde kendisine sunulan ve bu bölgeye ait Büryan Kebabı ve Zerde Büryan Pilavı’ndan bahsetmektedir.

Farklı yöre mutfaklarında “Biryani” adı ile de anılan Büryan Kebabı, “Biryani” olarak yapıldığı yörelerde pilavla birlikte tüketilebilmektedir. Rivayete göre, IV. Murad’ın Revan Seferi sırasında Bitlis’e geldiğinde halkın kendisine büryan ikram ettiği ve bu lezzeti çok beğendiği de kaynaklar tarafından aktarılmaktadır.

Bu yazımda sizlere büryan kebabının hikayesini anlatmaya çalıştım. Lezzetlerin ortaya çıkış hikayelerini anlatmaya harbiyiyorum.com üzerinden devam edeceğim. Ortaya çıkış hikayelerini merak ettiğiniz lezzetleri “hikayeliyemekler” instagram sayfamdan sorabilir ve geçmiş paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz. Takipte kalın…  

Alper Buldu

Instagram: @hikayeliyemekler 

Alper Buldu

Ben Alper Buldu. 1995 yılında İstanbul’da doğdum ve yaşıyorum ama aslen Bursa, Mustafakemalpaşa'lıyım. FMV Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yeni tatlar, yemekler, mekanlar keşfetmek, aileminde küçüklüğümden beri bu sektörde aktif olarak bulunmasından dolayı en büyük hobim. Ayrıca yemeklerin ortaya çıkış hikayelerini araştırıp paylaştığım "Hikayeliyemekler" Instagram sayfasının kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir