İstanbul’da En İyi Balık Ekmek Nerede Yenir? Beykoz Balık Ekmek, Beykoz, İstanbul

İstanbul’da balık ekmek denince her ne kadar akıla gösterişli kadırgalar içerisinde balık ekmek yapıp satan “Eminönü Balıkçıları” gelse de, hakkıyla İstanbul’da balık ekmek yapıp satan yer bulmak cidden zor.  

Mesela bunlardan biri yıllar evvel seyyar tezgahı ile tanıyıp sevdiğimiz ve en sonunda modern çağın dükkan açması yönündeki baskısına daha fazla direnemeyen Karaköy katlı otoparkın hemen oradaki: “Balıkçı Tufan”. Bir diğeri de şimdi bu yazıda bahsedeceğimiz Anadolu Yakası Beykoz’da bulunan Beykoz Balık Ekmek. (Muradoğlu Balıkçılık)

Her zaman söyleriz; Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner ülkesi diye. Hal böyleyken bırakın Boğaz’ın, ya da Karadeniz’in mevsim balıklarından yapılan balık ekmekler yemeyi, Norveç’in ithal uskumrusu için bile doğru icraatçı bulmak çok zor. 

Eminönülü balık ekmekçiler zaten hepten yozlaşmışlar. Onların derdi orada bir nostalji yaşatıp, doğru hizmet sunmak değil, gidebildiği yere kadar gidip, keselerini doldurmak, dünyalıklarını yapmak ve çekip gitmek. (Onca olaydan sonra hayatımızda en son yazacağımız yer orası olurdu herhalde.)

Biz size misyonu olan, kalıcı bir balık ekmekçiden söz edeceğiz. Lezzetini sonuna kadar yaşayacağınız, öncelikle kendilerine saygıları olduğu için, sundukları hizmeti ve ürünlerini de zamanla geliştirerek bayrağı daha da (epey) ileriye taşıyan bir deniz kenarı müessesesi burası: Beykoz Balık Ekmek.

Dikkat! Uyaralım…

Burada çatal bıçak yok. Yani balığınızı ellerinizle yemek zorundasınız. (Ya da yanızıda kendi çatalınızı bıçağınızı getirin.) Bu açıdan bakınca mekanı salaş kategorisine rahatlıkla sokabiliriz tabii.

Beykoz’un boğazdaki akıntısının pek bir mukavvi olduğu yerde (Ayrıca İstanbul’un nadir, seyretmeye doyamayacağınız manzaralarından birine sahiptir) hemen Sarıyer’deki Kalender Ordu Evi’nin karşısına düşen Beykoz Balık Ekmek (Muradoğlu Balıkçılık), kelimenin tam anlamıyla İstanbul’un en iyi balık ekmekçisi

Neden mi böyle diyoruz?

Gidince babadan oğula geçen balıkçılık serüveninin nasıl aşama aşama geliştiğine kendi gözlerinizle şahit olacaksınız. İki katlı bir tekne, hemen iskelenin önünde bir çay bahçesi ve hemen sağında da basit masalar. İşte bu basit masalarda “fiyat performans” lafzının hakkının nasıl verildiğini bizzat izleyeceksiniz.

Uygun fiyatlar, olağanüstü lezzetler, süper manzara, hafif izole bir İstanbul, akışkan hayat, deniz ürünlerine gark olma, nezih aile ortamı, kediler, ağırlaşan zaman, salaşlık ama kaliteli salaşlık…

Daha da sayarız da gidince size de keşfedecek şeyler kalsın istiyoruz. 

Şimdi, “lezzetler” deyince menüde sadece balık ekmek olmadığını dikkatli okuyucularım hemen anlayacaklardır. Burada “balık ekmek” önceliğiniz olması gerektiği gibi, pamuk gibi Hint kalamarı, sonrasında da midye tava, sonrasında varsa bir mevsim balığı ve dahi turşu, piyasada fazla rastlayamayacağınız Adana’dan hakiki şalgam suyu, Mezgit pane, balık köftesi gibi gibi gibi… 

Ve heyhat! Ne güzel ki İstanbul’un en iyi balık ekmekçisi ezberlerinizi bozuyor. Çünkü hepsini elle yemek zorundasınız. Bütün ürünler kağıt servislerin üzerine seriliyor, tüm lezzetlri İstanbul boğaz manzarasına karşı yiyebiliyorsunuz. Önünüzdeki deniz ürünlerine böyle on parmağınızla birlikte girişiyorsunuz ve inanır mısınız, hepsinin fiyatları çok makul. 

Merak etmeyin, yemek sonrası ellerinizi yıkayacak yerleri de mevcut. 

New York Brooklyn görmüş “Ben elle yemem!” diye Amerika’dan bir gün evvel gelen kardeşimiz, orada her şeyi elle yedikten sonra “Yahu, ne güzel oldu da elle yedik vallahi!” sözlerini zikrederek mekandan ayrıldı.

Sonuç olarak, ey güzel yiyenler! İşte bu  mekan sizin için rabbiniz katından güzel bir müjde değildir de nedir?

Öyleyse eyvallah! 

Değilse hadi yallah!

Vesselam…

Beykoz Balık Ekmek (Muradoğlu Balıkçılık)
Gümüşsuyu, Kelle İbrahim Cd., 34820 Beykoz/İstanbul
Tel: +905372445753

Not: En Yeni Lezzetlerden Haberdar Olmak için Harbiyiyorum Youtube kanalına abone olmayı unutmayın.

En Yeni Lezzetlerden Haberdar Olmak İçin Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir