Kadıköy’lü Midyeci: Yasin

Midyeci Yasiiiiyynn! Kasımpaşa’lı… İlkokul öğretmeni anlatıyor; dersten çıkar midye dolma tezgahının başına geçermiş. Arkadaşları bahçede top sektirirken o insanlara açtığı midye dolmaların kabuğunu sektiriyormuş. Çalışkan, bitirim ve sevimli biri Yasin. Yani huzurlarınızda sempatik midye dolmacı: Midyeci Yasin.

Biz kendisine “Midyeci Yasiiiiiyyyyynnn!” diye sesleniyoruz. Neden? Çünkü hoşumuza gidiyor.

Şimdi efendim, Kadıköy’ün inanılmaz ihtiyacı olan bir şeydi. Ne ihtiyacıydı? Sağlıklı midye dolma! Yıllardır hep merdiven altı üretilen, seyyar tezgahlarda satılan, çirkini kötüyü bastıran bol karabiberli midye dolmaların satış biçiminin artık yenilenmesi, yeni jenerasyon Mardin’li midye dolmacıların gençlerinin de bu işe el atıp öncü olması gerekiyordu.

İşte o genç Midyeci Yasin oldu. Aferin Yasiiiiiyynnnnn! Çünkü sen sadece vergini verecek, faturanı kesecek bir dükkan açmakla kalmadın; aynı zamanda çiftliklerde kontrollü üretilen sağlıklı midye dolmaları da güzel Kadıköy insanı ile buluşturmuş oldun. Sen çok tatlı bir insansın Yasin. Öpüyorum seni Yasin.

Üstelik bunlarla da kalmadın! Çok kısa bir sürede sana gelen müşteri taleplerini de dinleyerek midye dolmalarını çeşitlemeye gittin. Sıcak midye, soğuk midye, fıstıklı üzümlü midye, acılı midye, özel soslu midye, diyet midye, bulgurlu midye şeklinde midye dolmalar ürettin.

Senin için basında “Midye Dolmanın Tarihini Değiştiren Adam!” diye manşetler attılar. Lokmacılarda olduğu gibi senin de taklitlerin türedi. Hiç şımarmadın. Bilakis odaklandığın şeyde ilerlemeye devam ettin. Sanki Türkiye’de değil gibisin. Sanki Avrupa’da bir midye dolmacısın. Sanki Paris Şanzelize’de bir istiridyecisin.

İlkokul öğretmenin Sebahattin Kılınç seninle gurur duyuyor Yasin!

Yakında senden haşhaşlı, sosisli, karamelize soğanlı, nutellalı midye dolmalar da bekliyoruz Yasin. (Şaka! Sakın ha, gebertiriz…Haha!)

Ey Yasin! Sen ki soslu midyelerin gibi kıvam almış tercübeli bir midye dolmacısın; sakın ola ki yolunu şaşırma. Sana “Kokoreç de sat!” diyenler yalnız ve yalnız seni midyecilik ilminden uzaklaştırmak isteyenlerdir. Sen midyede uzmanlaş. Odaklandığın şeyde vazgeçme.

Evet, bu kadar nasihat yeter!

Şimdi gelelim Yasin’in midyelerinin lezzetine… Midyeci Yasin‘in midyeleri çiftlik midyesi, hepsi standart ebatta etli, lezzetli midyeler. Her Kadıköy ziyaretimizde Yasin’de midye dolma yemeden dönmek bizde sinir bozukluğuna yol açıyor. Bu yüzden mümkün olabildiğince Yasin’in midye dolma tezgahına uğruyoruz. O gittiğimiz günlerde de çok mutlu oluyoruz.

Çalışanları güleryüzlü, üniversite mezunu adamlar.

Midyeleri elbette güvenli. Baharatı, karabiberi dengeli. Yasin’in de sürekli söylediği gibi “Taş yok, kum yok, çakıl yok, cıva yok!”. Çünkü çiftlik midyesi kontrollü bir üretimi gerektiriyor. Dahası Midyeci Yasin, Kadıköy’e ve hatta İstanbul’a gastronomik bir zenginlik katıyor.

Yasin’in hayat hikayesini Harbiyiyorum Youtube kanalımızdan da izleyin:

Kat bakalım Yasin! Güzel iş yapıyorsun ve kalbi temiz, güzel adamsın.

Elbette senin yaptığını yapıp midyeci dükkanları açanlar olacaktır. Bu da senin adına güzel bir gelişme; zira doğru midye dolma üretiminin ve satışının zamanı çoktan gelmiş de geçiyordu bile.

Konunun özeti:

Kadıköy’de midye dolma ihtiyacınıza tek ve kesin çözüm: Midyeci Yasin.

Uzun ömürlü ve bereketli olsun.

Vesselam!

Midyeci Yasin – Kadıköy

Caferağa, Moda Cd. No: 22, 34710 Kadıköy/İstanbul Tel: 02163387716

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kadıköy’lü Midyeci: Yasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.