Genel Yemekler

Aberlour Whisky – A’bunadh batch 42

Aberlour Single Malt İskoç Whisky

Aberlour, dünya üzerinde en iyi 10 İskoç Single Malt whiskyler arasında sayılabilir. Aynı zamanda Fransa’daki en popüler single malt whisky’dir. Bu oldukça önemli bir nokta çünkü şarabın kalesi olarak bilinen Fransa’da whisky en çok tüketilen içki. Yani Avrupa’da en çok whiskyi Fransızlar içiyor.

Aberlour daha çok klasik bir whisky olarak bilinmekle beraber bütün yeni portföy lansmanları şeri (sherry) fıçılarında dinlendirilmesiyle bilinir. Skalada 12, 16 ve 18 yıl yaşlandırılmış versiyonlarının yanı sıra bir de çok özel bir parti olarak doğrudan fıçı tesirinde A’bunadh adı altında üretilen bir versiyonu daha vardır. Bu yüzden bu parti tamamen yaş skalası dışındadır. Bunun nedeni sadece doğrudan fıçıdan şişelenmesi değildir. Aynı zamanda kokulu şeri fıçılarda yaşlandırılmaktadır.

Aberlour A’bunadh batch 42

Aberlour’un özel parti üretimidir. Bu yüzden daha değerlidir. Şeri fıçılarda yaşlandırılmış single maltlar arasında en dolgun olanıdır. Yoğun ve baharatlıdır. Bitter çikolata, meyveli pasta, badem ezmesi (marzipan) ve kendini salmış meyve notalarına sahiptir.

*ABV: %60.3
*Tür: Single Malt

aberlour-a_bunadh-single-malt-iskoc-whisky

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir