BeşiktaşKelle Paça

Beşiktaş’ta İzmir Söğüş Nerede Yenir? Baba Söğüş, Çarşı, Beşiktaş, İstanbul

İzmir’in sadece kızları güzel değildir. İzmir Söğüş‘ü de güzeldir. Hem de çok güzeldir. Böyle kuzu kelleli bol soğanlı, maydonozlu ve domatesli lavaş içinde, üstüne biraz kimyon, az da pul biber, az biraz da kekik. Sonuç: Rabbim sana geliyorum! Doğrusu İzmir’de güzel olan şeyler sadece İzmir Söğüş ve kızları ile de sınırlı değil ama bizim bugünkü konumuz tamamen İzmir Söğüş üzerine.

Yalnız burada bahsedeceğimiz ve İzmir’de oldukça meşhur olan bu nimet-i muazzamı İstanbul Beşiktaş’ta fani gözle görecek İzmirli vatandaşlarımızın gözlerinin dolacağından hiç şüphem yok. -Biz İzmir’li değiliz ama bizim bile gözlerimiz doldu- Daha önce Kadıköy’de bir Savaşma Söğüş‘çümüz vardı ama maalesef artık o da tarih oldu. Yani “Baba Söğüş” şu anda İstanbul’daki “İzmir standartlarında söğüş yapan” tek yer diyebiliriz. Bu yüzden tüm kelle sevdalılarını bundan böyle Beşiktaş’a bekliyoruz.

Baba Söğüş çiçeği burnunda bir yer ama Beşiktaş’ın göbeğinde olduğu için sanki yıllardır oradaymış gibi… Diana Yener ve Burak Bayrakçı iki eski kurumsalcı. Bir gün sohbet ederlerken “Yahu biz madem söğüş, sakatat çok seviyoruz. O halde neden böyle bir yer açmıyoruz?” diyerek kendilerine mekan aramaya başlamışlar.

kelle-durum-sogus-baba-sogus-besiktas-02

Üstüne bir de İzmir’in meşhur şöğüşçülerinden birinin ustası da İstanbul’a tahsil bellemek için gelmesin mi? Buyrun buradan yakın. Hani “Doğru bir iz üzerindeysen bütün evren o hakikatin ortaya çıkması için birleşir.” denir ya, işte burada da aynı şey olmuş. Yani karma denen olay vuku bulmuş. Yani pek de güzel olmuş.

Baba Söğüş şu anda Beşiktaş Çarşı içerisinde sadece İzmir Söğüş şeklinde karşımıza çıkmıyor tabii. Sahipleri bizim gibi sakatat müptelası olduğu için menülerine Uykuluktan tutun da, Arnavut Ciğeri, Yürek Izgara, Beyin Kızartma, Dil Söğüş ve dahi Koç Yumurtası Pane (Evet, yanlış duymadınız koç yumurtası pane!) dahi koymuşlar.

[wdi_feed id=”1″]

Peki sizce İşkembe Çorbasını unutmuşlar mıdır? Tabii ki “Haaaaayıııır.” unutmamışlar ve sakatata dair ne varsa bulup geliştirmeye and içmişler. (Doğru birliktelik de budur zaten.)

Biz de onlara fırsat buldukça uğramaya and içtik. Yedik bol soğanlı İzmir Söğüşümüzü ve tuttuk Kadıköy vapur iskelesinin yolunu. Vapurda da kendimize bir çay ısmarladık ve karşıya geçerken manzarayı izlemeye koyulduk.

Yanımdaki amca durumu anlamış olacak bana “Sakatat mı yedin yavrum?” dedi. “Evet. Yedim amca.” dedim. “Sakatat yiyen insan güzel insandır.” dedi. “O sizin güzelliğiniz.” dedim. Laf lafı açtı. Sakatatlardan konuşmaya devam ettik. Baba Söğüş’ten bahsettim.

Peki sen hiç koç yumurtası pane yedin mi yavrum dedi?” bana gözlerini kısarak.

Artık yiyeceğimiz bir yer var amca.” dedim.

İkimiz de Marmara’nın dalgalı sularına doğru kafamızı çevirip, karanlıkta hülyalara daldık.

baba-sogus-besiktas-03

Baba Söğüş
Şehit Asım Cad. No:35/A Beşiktaş – İstanbul
Tel: 0212 2272001

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Beşiktaş’ta İzmir Söğüş Nerede Yenir? Baba Söğüş, Çarşı, Beşiktaş, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir