Genel Yemeklerİspanya

Gurme Diyor Ki: Madrid’de Üç Restaurant Var; Punto MX, Horcher, Naveiro Do Mar

Gurme Diyor Ki: Madrid’de Üç Restaurant Var; Punto MX, Horcher, Naveiro Do Mar

Bugünden itibaren her hafta gurme diye bildiğimiz büyüklerimizin deneyimlerinden ve önerilerinden seçerek size özet olarak paylaşacağız ve halkımızın anlayacağı bir çözümleme (bir nevi tefsir diyebilirsiniz) yapacağız. Bu hafta Vedat Milor‘un son Madrid gezisinde uğradığı 6 lokantanın 3’ünden bahsedeceğiz: Punto MX, Horcher ve Naveiro.

Vedat Milor Madrid’de yakışıklı arkadaşları ve damağına güvendiği aile dostları ile buluşur ve Madrid’de birlikte 6 lokanta gezer. Bunların 3’ünü kaleme almaya uygun görür ve sitesinde yazar.

Özetle;

kemik-iligi-izgara
Tuetano a la brasa – Kemik İliği Izgara

Punto MXAvrupa’nın ve İspanya’nın 1 Michelin yıldızlı tek Meksika lokantası dediği Punto MX‘ten Milor oldukça etkilenmiş. Bizim ülkemizde Meksika lokantasına giderek “Bir Meksika lokantasından gastronomik anlamda ne beklenebilir ki?” sorusunu soranlara burada yerseniz farkı anlarsınız diyor ve bu soruyu soracak kişileri boşa çıkarıyor. Kemik İliği Izgara’yı ve Tacos De Buey Gallego’yu vurguluyor.

tacos-de-buey-gallego
Tacos De Buey Gallego

Horcher: Madrid’in en klas ve rafine yemeklere sahip lokantası olarak tanımlıyor Milor. Özellikle şarap kavını çok beğendiği restoranın öne çıkan özelliği ise menüsünde “Av Etlerinin” olması. Milor burada yaban mantarlı geyik eti Carpaccio, porto soslu inanılmaz bir çulluk ve kaz ciğeri yiyor. Mekana kravatsız gidilmemesini salık veriyor.

becada-culluk

Naveiro Do Mar: Şehre çok uzak bir yer olduğunu söylediği restoran için Milor bırakın yabancı turisti yerli halk bile bilmiyor diyor ve çok uygun fiyatlara dünyayı yediğini söylüyor. Amuse bousche olarak midye yiyor ve Galiçya stili ahtapot ve İstiridye yiyor.

percebes-Gooseneckbarnacles
Pecebes – Goose Neck Barnacles

Bir de dünyada sadece Portekiz ve İspanya’da bulunan kabuklu deniz canlısı Percebes‘den yiyor.(Bir nevi bizim deniz börülcesi gibi yetişen bir bu bölgeye has kabuklu diyelim) Arkasından özel bir teknikle pişen kerevit ve güveçte yılan balığı Angulas yiyor. En son olarak da 7 kiloluk kalkandan iki iri fileto yiyor ve hesabı oldukça uygun buluyor.

guvecte-yilan-baligi-angulas
Güveçte Minik Yılan Balıkları – Angulas

 

*Yazının tamamını Vedat Milor’un kendi kaleminden okuyabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir