KadıköyTavuk Döner

Kadıköy’de 70cm’lik Tavuk Dürüm (Zurna) Nerede Yenir? Erdal Usta’nın Meşhur Zurna Dürümü, Altıyol, Kadıköy, İstanbul

Hayatımda gördüğüm en sevimli restoran sahibi ve onun 70cm’lik dürümü huzurlarınızda. İskenderun’lu Erdal Usta koca pala bıyığı ile tam karikatürü çizilecek adam. Ancak kalkmış İskenderun’da keşfettiği bu azman dürümü Kadıköy’de yapıp satmaya başlamış. İçerik ise Tavuk. Şimdilik tabii. Gelin “Önce gözünüz doysun!” dedirtecek dürümü hep beraber bir güzel inceleyelim.

İskenderun’lu Erdal Akkuş, memleketinde yapmaya başladığı dürümü 7 yıldır Kadıköy’de sunuyor. O bölgelerde bilirsiniz lavaşlar soslanır. Erdal Usta’da işe önce lavaşın içini dışını soslamakla başlıyor ve arkasından da bu lavaşın içine nevaleyi güzelce döşüyor. Sonra da kesilmiş tavuk döneri üzerine serpiştirip, dürümü sarıyor. Sonuç: Yiyemeyeceğiniz kadar büyük, lavaşı soslu tavuk dürüm! Erdal Usta buna bir isim vermiş: ZURNA.

erdal-ustanin-kocaman-zurna-tavuk-durumu

Gerçekten çok iyi bir benzetme! Farkında olmadan da bu yaratıcılığı ile başarılı bir marka yaratmış Erdal Usta. Hatta öyle bir marka ki bu, hemen yanında taklitleri de çoğalmış. Eh, orjinal bir şey yapmaya gör; olur böyle şöyler.Boşver Erdal Usta, taklitler asıllarını yaşatır!” diyoruz ve esas orjinal şeyin kendisi olduğunu söylüyoruz. Bizim uğradığımız yerin hemen karşısında kendisine yeni bir dükkan hazırladığını söyleyen Erdal Usta, burada tavuk dışında, et dönerden de dürüm yapacağını ve ona farklı bir isim vereceğini söylüyor. (Biz ne olduğunu öğrendik ama sır olduğu için burada sizinle paylaşmayıyoruz. Sürpriz!)

70’cmlik dürümün hepsini yiyebilen var mı bilmiyoruz ama biz yarısını anca yiyebildik. Bir de ucuz hani. Bu da buraya daha çok öğrenci milletinin akın ettiği anlamına geliyor. Bir Zurna dürümü ikiye böldürerek iki kişinin yemesi en doğrusu gibi sanki. Yine de içimizden o dürümün hepsini yiyip bir ikinciyi sipariş edebilecek arkadaşlarımızın olduğunu biliyoruz.

Yahu komik! Dürüme bakınca gülesi geliyor insanın. Bir de üstüne Erdal Usta’nın esprileri gelince hepten koyuveriyorsun kahkahayı.

zurna-tavuk-durum-70cm-erdal-usta

Erdal Usta son derece temiz kalpli biri. İçindeki neşe yüzüne vurmuş. Hatta bize bir şarkı bile söyledi. O derece. Tabii ki söylediği şarkının teması Zurna‘ydı. Sonra da bize kendi elleriyle güzel bir Zurna Dürüm hazırladı.

Sabah 11’den gece 12’ye kadar hizmet veren Erdal Usta, hemen karşısında yeni açılacak mekanı konusunda çok ama çok heyecanlı. Artık orada neler ortaya çıkarır, kim bilir?

Tavuk eti her ne kadar ehli gurme tarafından çok makbul olmayan bir gıda olsa da Zurna’yı ve Erdal Usta’yı görmek için bile gitmeye değer. Ülkemizde bu yaratıcılığı gördükten sonra yeme-içme konusunda mutlu olmamak için bir sebep görmüyoruz. Erdal Usta restoran ve lokanta açmak isteyen ya da ürünlerini farklılaştırmak isteyen herkese örnek olsun lütfen.

Adios Erdal Usta! Seni seviyoruz. Gene gelecek biz.

*Erdal Usta’yı Harbiyiyorum Youtube kanalından izlemek için buradan!

zurna-erdal-usta-70cm-durum

Erdal Usta’nın Meşhur Zurna Dürümü
Osmanağa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Vişne Sokak, No 10, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 4142500


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Kadıköy’de 70cm’lik Tavuk Dürüm (Zurna) Nerede Yenir? Erdal Usta’nın Meşhur Zurna Dürümü, Altıyol, Kadıköy, İstanbul

 • Ha bir de bir önerim olacak videoları değerlendirmelerin en altına gömmek mümkündür diye düşünüyorum. Öyle yapsan daha çok kişi videoları izler, sayfadaki değerlendirme de video ile daha bir zenginlenmiş olurdu…

  Yanıtla
 • Deniz

  Tavugunun markası denir

  Yanıtla
 • erdal usta

  yediğim ve yiyebileceğim en berbat yer. dürümün içinden sac cıktı gittim durumu bildirmeye kuaförler var biz n yapalım dediler. devamı daha da enteresan hesabı ödeyin gidin dediler ve gittik şimdi soruyorum bu sacma yeri bu kadar öven arkadaşlara siz olmasanız bu kadar havalara girip bunu yapamazlardı

  içerdeki bu itirazımdan dolayı n yapabilirim kardeşim kıl lüx restorantta bile var cıkıyor vs. geyikleri bağırmalar haklıyken haksız durumuna düştüm

  tek tavsiyem gitmeyin

  Yanıtla
 • Mehmet

  Birde Ümraniye de Zurna dürüm İstanbul’da yiyin de görün farkı ve lezzeti. İstanbulda tek tutarım.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir