BalıkSarıyer

Sizin İçin Harbi Yedik: Takanik Balık, Yeniköy Park – İstanbul

Uygun fiyatlı ve temiz deniz ürünleri denilince ilk aklımıza gelen yerlerden biri olan Takanik Balık’ın Yeniköy Park‘taki keyifli ve bir o kadar da deniz kokan şubesini ziyaret ettik. En son iki yıl önce Takanik Suadiye şubesinde yediğimiz çeşitlerin ardından mönülerinde bulunan lezzetleri tekrar bir gözden geçirelim istedik.

Deniz ürünlerinin dışında elbette o başarılı mısır ekmeği ve ev baklavasının özlemi de içimizde epeyce yer etmişti. Bu yüzden bu ziyaretimiz bizi oldukça heyecanlandırdı.

Alkolsüz balıkçılar kategorisinde en başarılı bulduğumuz balıkçılardan biri olan Takanik hala fiyat/performans açısından en taze ve en hijyenik deniz ürünlerini sunmaya devam ediyor. İlerleyen fotoğraflardan da göreceğiniz gibi her zaman olduğu gibi çok aç gittik ve ne var ne yoksa silip süpürdük.

Buyrun bakalım Takanik Balık’ta ne yenir ne içilir; sizin için harbi yemeye devam ediyoruz.

1. Balık Çorbası

İlk olarak balık çorbası ve özlediğimiz mısır ekmeği karşıladı bizi. Limonu sıkıp midemizi diğer lezzetler için hazırlamış olduk.

balik-corbasi

2. Mısır Ekmeği

İstanbul’un en güzel mısır ekmeğini Takanik’te bulursunuz dersek yanılmış olmayız. İzlemesi bile keyifli ama yemesi daha da keyifli. Al evine götür! İnsanda o denli istek uyandıran bir mısır ekmeği…

misir-ekmegi

3. Peynirli Mevsim Salata

Öğle ve akşam yemeklerinin vazgeçilmez figüranı salata, bu öğünümüze de güzelce eşlik etti. Ne de olsa deniz ürünlerinin en güzel dostu. Bol limonlu ve bol vitaminli tepeleme bir salata…

salata

4. Karides Güveç

Ara sıcaklardan tereyağlı güveçte sarımsak eşliğinde pişmiş karideslerin suyuna ekmek banmak istedik. Bandık da :) Size de giderseniz tavsiye ederiz…

karides

5. Kalamar Tava

Bizim için kalamar tava demek, tarator sos demek. İyi tarator sos denizden babası çıkacak olsa yiyen kişiye babasını daha da bir iştahla yedirtir. O derece! Bu yüzden Takanik’te kalamar ile karides mutlaka ortaya söylenmesi gereken başat başlanıç lezzetlerinden.

hint-kalamari

6. Balık Böreği

Meşhur Paçanga böreğine balıklı bir yaklaşım. İzdüşüm olarak Paçanga böreğini hatırlatsa da tamamen bambaşka bir lezzet. Hamur sevenler bu eşleştirmeyi mutlaka denemeli.

balik-boregi

7. Balık Köftesi

Levrek, dil balığı ve baharatlardan oluşan balık köftesi, hem hafif hem de mideyi rahatsız etmiyor. Zaten başarılı balık köftesinin sırrı da bu. Baharatların balık etiyle son derece dengeli olması. Takanik’te balık köftesi en sevdiklerimizden…

balik-koftesi

8. Midye Tava

İstanbul’da temiz midye tava yemek isterseniz Takanik kesinlikle doğru bir adres. Yine özel sarımsaklı sosu ile birlikte servis ediliyor. Geçenlerde biri bize “Beyoğlu balıkçılar çarşısı dışında adam gibi nerede midye tava yeriz?” diye sormuştu. İşte burası orası.

midye-tava

9. Balık Beğendi

Beğendi yatağında dil balığı ile güveçte servis edilen balık beğendi Takanik’te en sevdiğimiz bir diğer lezzet.

balik-begendi

10. Balık Kokoreç

Sosyal medyada kokoreç fotoğraf ve videoları paylaşımlarımızdan kokoreçi ne kadar çok sevdiğimizi anlaşmışsınızdır. Takanik Balık’ta balığın güveçte bol baharat ve çeşni ile hazırlanmış kokoreç versiyonu da hem çok renkli hem de oldukça çekici.

balik-kokorec

11. Midye Dolma

İyi midye dolma için şehir değiştirdiğimiz doğrudur. Güvenilir midyeler konusunda hassas olan Takanik kendi hazırladığı midye dolmalar ile o gün aklımızı aldı diyebiliriz. Tabi ki hemen onları da üzerine bol limon sıkarak midemize indirdik.

midye-dolma

12. Mezgit

Bu kez şeflerin tavsiyesine de uyarak finalde birçok balık çeşidi içerisinden hafif gidecek ve kılçıksız löp et olarak servis edilen mezgiti tercih ettik. Ne de olsa yukarıdaki her şeyi öncesinde midemize indirmiştik. Ama balık yemeden dönemezdik tabii.

mezgit

13. Cevizli Ev Baklavası

…ve tatlılar. İşte bu baklava gerçekten efsane. Sadece bunu yemek bile Takanik balığa gelmeniz için başlıbaşına bir sebep. Sunumu da şerbeti de harika. Rabbim herkese buradaki gibi ev baklavası yapan anne/teyze/babaanne versin.

ev-yapimi-cevizli-baklava

14. Ayva Tatlısı

Ayva’nın en güzel hali olan ayva tatlısına özellikle mevsiminde denk gelirseniz sakın affetmeyin. Biz de Takanik mönüsünde görünce affetmedik. Mevsim dönüşü çok da iyi yapmışız aslında :)

ayva-tatlisi

15. Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı yediklerimiz arasında son diye düşünebilirsiniz ama biz bütün bunların dışında Cevizli İncir Tatlısı, Revani, Şekerpare ve Dondurmalı İrmik Helvası bile yedik. Sonrasında rabbimize şükrettik!

kabak-tatlisi

Gördüğünüz gibi harbi yemişiz. Hatta burada fotoğrafladığımız ancak paylaşmadığımız lezzetleri de sizin keşfinize bıraktık. Aşağıda Takanik Balık için hazırladığımız minik videomuza da göz gezdirebilirsiniz.

Bize bu mönü ve bunca çeşit içerisinden en çok sevdiğin 3-4 yemeği sırala derseniz size hemen; Mısır Ekmeği, Beğendili Dil Balığı, Balık Köftesi ve Cevizli Ev Baklavası deriz.

Ama zevkler ve renkler tartışılmaz tabii… Takanik Balık’ta bir çeşit mutlaka tam size göre.

Afiyet olsun.

takanik-balik-yenikoy

Takanik Balık (Yeniköy Park)
Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, İskele Sokak, No 3, Sarıyer, İstanbul – Yeniköy Park Şubesi
0212 299 56 57

** Takanik Balık’ın Yeniköy İskele, Arnavutköy ve Suadiye’de de şubeleri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir