Çikolata

7 Temmuz Dünya Çikolata Günü

Bugün 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü. Amerika’da ve Avrupa’da çikolatanın farklı çeşitleri için (örneğin sütlü çikolata veya çikolatalı dondurma) farklı kutlama günleri olsa da, Amerika’nın keşfinden sonra kakao çekirdeklerinin Avrupa’ya getirildiği ilk tarih olan 7 Temmuz 1550’nin yıl dönümü dünya genelinde kabul görmüş durumda.

Çikolata; tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan ve en çok sevilen yiyeceklerden. Kalori değeri yüksek, enerji veren bir yiyecek. Çikolata sadece lezzetli bir yiyecek değil aynı zamanda birçok faydası da mevcut.

En başta psikolojik olarak mutluluk hormonu salgıladığını söyleyebiliriz. Özellikle kadınların moral bozukluğunu atlatmak için sarıldıkları yegane deva. Bilim adamları bu durumu, çikolatanın vücuttaki mutluluk verici kimyasalları harekete geçiren bir etkisi olmasına bağlıyor. Bunun yanında kanın pıhtılaşmasını ve  bağırsak kanserini önlediği tespit edilmiş, yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu, erken doğum ve  zihinsel sorunlara karşı da vücudu koruyor.

İstanbul’un En Lezzetli Çikolatacıları linkten ulaşabilirsiniz.

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir