Genel Yemekler

Ajvar Sos Nedir?

Ajvar, Özellikle Balkan ülkelerinde çok sevilerek tüketilen, bir hanenin olmazsa olmazı çok amaçlı sos çeşitidir. Hazırlanması oldukça basittir. Ana malzemeleri patlıcan, kapya biber, domates ve sarımsaktır. Çoğunlukla evde hazırlanır ve Balkanlarda Ajvar’ı bilmeyen; yahut restoranında/evinde kullanmayan yoktur. Çoğu yerde “Ayvar” diye de telaffuz edilir. Tüm Balkanlar’da Ajvar, fenomen bir yemektir.

Kahvaltılarda, akşam yemeklerinde, atıştırmalıklarda ve tüm ara öğünlerde sevilerek tüketilir. Kırmızı/turuncu rengi olan bu biber ezmesinin kırmızı rengini kıran közlenmiş patlıcan ezmesidir. Kısacası Ajvar her türlü yemeğe yakışır. Mesela Cevapi (bizdeki İnegöl köftelerinin benzeri) ve Pljeskavica (Hamburger köftesinin benzeri) ile birlikte inanılmaz iyi gider. Ayrıca kahvaltılık sos olarak ekmeğin ve hamurişlerinin üzerine sürülmek için de idealdir. Eğer uygulamak isterseniz Hamburger için de çok iyi bir eşlikçi olur.

Meze olarak da harika bir seçimdir. Tam yağlı ezine beyaz peynirin üzerine sürerek yediğiniz zaman kendinizi hayatta oldukça şanslı hissedebilirsiniz. Hele bir de yanına aslan sütü açarsanız. Değmeyin keyfinize… Şu anda Türkiye’de birçok süpermarketleride Ajvar ismiyle farklı markalarda hazır sos bulabilirsiniz ama hiçbiri ev yapımı Ajvar sosu ile kıyaslanamaz.

Elbette bunda en büyük etken patlıcan ve domateslerin evlerde mevsimlerinde hazırlanmasıdır.

En nihayetinde Ajvar için “sürülebilir bir meze” demek en doğru tanım olacaktır. Ajvar her ne kadar Balkanlara mal olmuş bir sos/meze olsa da anavatanının ve asıl çıkış yerinin Makedonya olduğu iddia edilir.

Ajvarı Gurme Yeme Önerileri: Kahvaltıda kızarmış ekmek ve peynirle, ya da mercimek çorbası içiyorsanız tabağınızın/çorbanızın içine bir kaşık bu sostan bırakın.

Afiyet olsun!

Not: Ajvar Sos hakkında sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmına görüşlerinizi yazabilir, siz de bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir