Et Yemeği

Amerika’da Hayatta Kalma Rehberi: Güney California’da Et Nereden Alınır?

Güney California’da Et Nereden Alınır?

Eğer bir gün yolunuz buralara düşerse, işinize yarayacağını düşündüğüm bir konu.

Et konusu aslında farkında olmadan biz Türkler için ne kadar önemliymiş… Elimizin altındaki tanıdık mahalle kasapları meğer ne güzel iş yapıyorlarmış. Hani derler ya “değerini kaybedince anlarsın” diye ben onu canım Ali amcam için söylüyorum (yılların kasabı – kasabım.)

Hayatınız pıt! diye eve gelen bir mektup ile değişip, soluğu ABD’de alıyorsanız, yemek yapmak aklınızın ucundan bile geçmezken şimdi iş başa düşüyorsa, (Eh, dışarıdan yemek de bir yere kadar) deneyimler ile öğrenmek kaçınılmaz son oluyor. Amerika’ya ilk geldiğim yıl, karşıma çıkan marketten aldığım kıyma ile yaptığım köfteyi hala unutamam. Benim beceriksizliğimden öte, kıymadan piştikçe çıkan pufidik pufidik köpükler yüzünden (kan) 3 gün yemek yiyememiştim.

Kesim Farklılığı ve Helal Konusu

ABD’de et çok hassas bir konu, özellikle de bizler için. Kesim farklılığından dolayı maalesef bizim Türkiye’deki lezzeti bulamıyoruz. Bu yüzden de Helal ya da Kosher olan yerler tercihimiz oluyor.

Güney California’nın ciddi bir Arap ve İran’lı kesimi var. Hal böyle olunca helal satan bakkal, market, kasap çok ama inanın ki gene de aradığınızı bulamıyorsunuz. Çünkü market ne kadar helal ürünn satıyor olsa da çalışanlar Meksikalı :) “Ne anlarsın arkadaşım sen!“ misali, adama tarif etmekten canın çıkıyor.

New York’ta yaşarken hiç böyle sorun yaşamıyorduk. Güzelim Türk kasabası Paterson’da bir Akmarket vardi ki aman Allahım!! Ordu’lu kasap amcamız harikalar yaratıyordu.

Maalesef artık orada değiliz!

whole-foods-market

İş Başa Düştü. Anlat Bakalım Amigoya Ne İstiyorsun Asya :)

Yaşadığım yer Orange County, yani LA(Los Angeles)’in 40 mil -100km- güneyi Irvine. Dediğim gibi helal hususunda seçim çok ama biz Türklerin beklentileri yüksek, bu yüzden illa helal et alınacaksa tek adresin “Super Irvine” adındaki İranlı market olduğunu düşünüyorum. Burada ki tanıştığımız kişilerin söylediği başka adresler de oldu ama şahsen ben hiç beğenmedim. Önce temizlik geliyor benim için. Bir çok yere girip anında U dönüş ile çıktığım çok olmuştur.

Onun dışında helal olmasa da olur derseniz o zaman başka önerim de var. Birçok yere gittim, gördüm, aldım, tattım ama gene de seçim “Whole Foods” diyorum. Etleri son derece güzel, kokusuz ve kansız, lezzeti de harika. Whole Foods ABD çapında son derece kaliteli gıda satan, (sanırım Canada ve Londra’da da var şubeleri) organik ürünlerin koşulsuz adresi.Kesinlikle tüketiciden yana, müşteri hizmetlerinin dört dörtlük olduğu, fişsiz- etiketsiz memnun kalmadığınız ürünün parasını geri alabileceğiniz (açmış ve birazını tüketmiş olsanız bile) tek adres. Helal mi? Hayır!! Temiz ve güvenilir mi? Kesinlikle Evet! Helal olmayıp bizim lezzete ve kaliteye yakışır tek adres!

1 Pound = 454gr

Whole Foods sadece et değil, meyve, sebze ve özellikle ekmek konusunda da çok iyi. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var, o da burada elinizi bola alıştırmayacaksınız, yoksa maaşın yarısı buraya gider :) Son derece pahalı bir yer… İlk hata kilo, pound hatası, 1 pound 454 gr. poşet pıt diye doluyor. Bir bakmışsınız üzüme $20 veriyorsunuz. Burada yapılacak en önemli şey mutlaka ve mutlaka etikete bakın ve tartıları kullanın.

Bir başka adres ise Costco. Costco bizim Türkiye’den alışık olduğumuz Metro’nun aynısı. Giriş için üyelik gereken, toptan satış olan bir yer. Et reyonu çok büyük ve çeşitleri çok. Burada kuzu pirzola mantığı olmadığı için genelde Türkler Costco’dan bütün göğüs alıp, evde kendi kasaplık deneyimlerini konuşturuyorlar. Diyorum ya burada iş başa düşüyor.

super-irvine-halal-market

Helal mi?

Evet. Aslında önce “Helal mi, değil mi?” sorusu sorulmalı. Cevabınız kesinlikle helal ise adres tek: “Super Irvine”. Helal şart değil, lezzet olsun yeter derseniz, adres ikiye çıkıyor. Bu sefer seçiminiz: Whole Foods olmalı, pahalı derseniz hiç başka yerleri deneyip hayal kırıklığına uğramayın, zamanınızı ve paranızı boşuna harcamayın. Costco en mantiklisi.

Afiyet Olsun!!

*Yazardan Bağımsız Harbiyiyorum Editör Notu: Aksi iddia edilmedikçe yeryüzünde kesilen bütün hayvanlar “Helal” dir ve Allah adına kurban edilmişlerdir. Yani “Bu koyunu Ey Zeus, sana kurban ediyorum!” deyip de bıçak sallamadığınız sürece o koyun size helaldir. Sadece kesim biçimi bakımından İslam fıkhına uygun olup olmadığı tartışılabilir.

Zorlaştırmayalım, kolaylaştıralım.

Hadi tekrar afiyet olsun!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir