YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Analı Kızlı Yemeği Nedir?

En son soracağımız soruyu şu an en başta soruyoruz? Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini alan ve geleneksel olarak günümüze kadar uzanan Analı Kızlı yemeğini biliyor musunuz ve biliyorsanız hangi yöremize ait?

Osmanlı’nın son dönemlerinden bu yana tüketilen ve yöresi olarak başka iller söylense de Analı Kızlı Köfte asıl olarak Malatya’nın tescilli bir lezzeti. Analı kızlı yemeği nohut ve köftelerin bir araya gelmesiyle elde edilirken, Analı kuzulu köfte olarak da bilinen bu lezzet, Türk mutfağının yöresel yemeklerinden biri olarak damakları tatlandırıyor. Yani Analı Kızlı bir Malatya yemeği ve Diyarbakır, Gaziantep, Tarsus, Kahramanmaraş ve Adana bu yemeği sahiplenmek istese de yemeği resmileştiren yani coğrafi işareti olarak onaylatan ise Malatya.

Analı Kızlı tek başına doyurucu, besleyici ve uğraştırıcı bir yemek. Analı Kızlı yemeğini tek başına yapmak çok zor. Yoğrulmuş hamura şekil vermede el çabukluğu marifet ve özel yetenek gerektiriyor, yoksa hamur kuruyup ziyan olup gidiyor. Malatya’da Pütürge ve Doğanyol ilçeleri, dış hamuru hazırlarken ve içini yaparken reyhan kullanıyor. Malatya Hekimhan ise; içini hazırlarken beraberinde dövülmüş ceviz kullanıyor. Yani her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır misali ilçelerin de yemeği yapış şekilleri değişkenlik gösterebiliyor. Yeşilyurt, Gündüzbey, Orduzu, Eski Malatya’da ve son dönemlerde ise merkezde, Analı Kızlı hazırlanırken içine ıslatılmış nohut da atılarak köfteye karıştırıyorlar. Ama Analı Kızlı Köftenin içinin ortak özelliği, tereyağı miktarının bol olması.

Analı Kızlı Çorba mı Yemek mi?

Analı Kızlı köftelerle birlikte sulu bir yemek olduğu için yemek bazı kesimler tarafından analı kızlı çorbası olarak da isimlendirirken, Analı Kızlı genellikle yemek olarak kabul ediliyor.

Hadi gelelim şimdi Analı Kızlı yemeğinin tarifine…

Analı Kızlı İçin Gerekli Malzemeler:

İç Harcı İçin:

-300 gr orta yağlı kıyma

– 2-3 tane orta büyüklükte kuru soğan

-3 yemek kaşığı tereyağı

-5-6 dal maydanoz

-Tuz, karabiber

Dış Harcı İçin:

-500 gr yağsız iki kere çekilmiş kıyma

-1 kg ince bulgur (orta bulgur)

Tirit İçin:

-500 gr kemikli et

-2-3 yemek kaşığı tereyağı

-1 yemek kaşığı domates salçası

– Tuz

Dananın sırt etinin bulgurla karıştırılarak yoğurulmasıyla dışı yapılan Analı Kızlı köftenin, içi için de orta yağlı kıyma ve soğan kavruluyor. Başka bir tencere de ise kuşbaşı et, nohut ve salçalı su kaynatılıyor. Daha önceden hazırlanan kıyma ve soğan büyük ve küçük şekildeki hamurun içine doldurulup üzerine nohut suyu eklenerek servis ediliyor. İstanbul’da da Analı Kızlı yemeği Malatya’yı aratmayacak şekilde orjinal olarak yapan mekanlarımız var. Mutlaka deneyin, şimdiden afiyet olsun.

En Yeni Lezzet ve Mekan Keşiflerimiz için Harbiyiyorum Youtube Kanalına Abone Olun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir