Gurme HaberGURME NOTLARI

Sandıktan 300 Yıllık Yemek Tarifi Çıktı

Sandıklar… .Çeyizlerin, günlüklerin, en güzel kıyafetlerin, mektupların, saklanan üç beş kuruş paranın en ideal yeridir sandıklar. Geçmişten günümüze gelen sandık kültürü eskisi kadar ilgi görmese de, belirli yörelerde hala devam ediyor. Bursa’da yaşanan olay da bu eski kültürü tekrar gün yüzüne çıkardı: Sandıktan 300 Yıllık Yemek Tarifi Çıktı!

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşayan Mehmet Ali Bozkurt, ailesinden kalan sandıkları karıştırırken Osmanlıca yazan bir kitap buldu. Bulduğu kitabı Osmanlıca bilen uzmana incelettiğinde 300 yıl önceki yemek tariflerini anlatan yemek kitabı olduğunu öğrendi. Kitabı ciltleten Bozkurt, meraklıları için 2 bin liraya satışa çıkarttı.

Şimdi burada iki nokta var; siz olsanız ve böyle bir kitabı bulsanız satar mıydınız? Gelecek nesillerinize, çocuklarınıza hatıra mı bırakırdınız? Bir diğer nokta ise; böylesine bir tarihin, 300 yıllık bir değerin bedelinin 2 bin TL olması… Her yerden gözlemliyoruz, alıcılar sıraya girmiş ve Mehmet beye ulaşmak için üstün bir çaba sarf ediyorlar. Umarız kıymetini bilen birinin eline ulaşır.

Mehmet beye ‘Neden satıyorsunuz’ diye sormuşlar. Mehmet Bey “Bu kitap sandıktan çıktı. Osmanlıca bilmediğim için bilene okuttum 300 yıllık olduğunu ve o dönemin yemek tarifleri olduğunu öğrendim. Birileri faydalansın diye satışa çıkarttım, 2 bin lira verene satacağım” şeklinde cevap vermiş. Keşke kitapta anlatılan yemek tarfilerini de paylaşsalar. Öğrenirsek mutlaka sizlere aktaracağız.

Bu arada dip not: Bu kitap Osmanlı’nın en eski yemek kitabı Kitabbü-t Tabbahin’den daha eski değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir