Genel Yemekler

Antik Çağ’dan Matbah Osmanlı Saray Mutfağına ulaşan lezzet: Troya Tatlısı

Ottoman Hotel Imperial bünyesinde bulunan Matbah Restaurant, misyon edindiği kültür elçiliği çerçevesinde çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor, Antik Çağ’dan günümüze gelen bu reçeteyi 2018 Troya Yılı münasebeti ile misafirlerinin beğenisine sunuyor.

2018 Troya Yılı kapsamında Antik Çağ’ın Globi Tatlısını yılsonuna kadar Matbah Restaurant menüsünde tadabilirsiniz.

Antik Çağ dünyasında ünlü bir tatlı olan Globi’nin tarifini, Eski Çağ yazarları Cato ve Philoxenus’un yazdığı notlardan kaynak alınmış. Sosyal sorumluluk projeleri ile fark yaratan OPET’de,  2018 Troya Yılı kapsamında antik çağın tatlısı “Globi”yi sahiplenerek “Çanakkale Troya Tatlısı” adıyla bölgeye armağan etmiş ve şef Özlem Mekik’in farklı bir dokunuşuyla reçeteyi günümüze taşımış.

Kültür elçiliğini de kendine misyon edinen, mutfağını standart bir mutfaktan ziyade adeta bir laboratuvar gibi kullanan Matbah Restaurant ve Şefi Kadir Yılmaz yıl içerisinde gerçekleştirdikleri, Fatih Fetih Menüsü, Osmanlı’da Balık, Ramazan Menüsü, Osmanlı’da gayrimüslim yemekleri, Şeb-i Arus Mevlevi Somadı gibi etkinliklerin dışında 2018 Troya Yılı kapsamında antik çağdan günümüze gelen bu reçeteyi de misafirlerinin tadımına sunuyor olacak.

 

 
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir