BalıkesirEn İyiler

Bozcaada’nın En İyi 7 Restoranı – 2016

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı, Türkiye’nin üçüncü büyük adasıdır. Bozcaada plajlarıyla, sokaklarıyla, bahçeleriyle ve Truva efsanesi ile ünlü.

Bozcaada’ya ilk gittiğinizde feribotla yaklaşırken kafanızda kurduğunuz gibi yemyeşil bir ada beklentinizin karşılığını göremeyince şaşırabilirsiniz. Fakat adaya ayak basıp; Rum Meyhanesi’ni, Kale’yi, plajlarını ve üzüm bağlarını gördükten sonra Bozcaada’nın neden bu kadar gidilesi bir ada olduğunu daha iyi anlayacaksınız. İnsan burada yaşasa ömrü uzar diye düşünmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Bozcaada kaçamağınızda hangi restoranlarda hangi yemekleri yemelisiniz diye düşündük ve sizlere rota belirledik. Tadıp değerlendirdiğimiz, bizce en iyi olmayı hak eden bu mekanlara gitmeden dönmemeniz gerektiğini düşünüyoruz. İşte huzurlarınızda Bozcaada’nın En İyi 7 Restoranı.

1- Koreli Restaurant

koreli-restaurant-bozcaada

Ayazma Plajı’nda bulunan Koreli, denizden sonra acıkan karnınızı lezzetli atıştırmalıklarıyla doyurabilir, yanında buz gibi birayla güneşin altında kendinizi iyice mayıştırabilirsiniz. Dil balığından yaprak sarmasına, kızartmalarından mezelerine her türlü yiyecekle midenize şölen yaşatabilirsiniz.

Adres: Alaybeyi Mahallesi, Ayazma Mevkii, 50. Cadde, No 10, Bozcaada – Telefon: 0286 6978098

2- Cabalı Meyhane

cabali-meyhane-bozcaada

Cabalı sokak Rum Meyhanesi’nde bulunan Cabalı Meyhane, ‘Fava’ konusunda rakip tanımıyor. Kağıtta Kalamar ve Beğendili Levrek, denemeniz gereken lezzetlerden. Deniz manzarası eşliğinde güzel bir akşam yemeği için mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Kazanlar Sokak, No 12/1, Bozcaada, Çanakkale – Telefon: 0286 6970118

3- Sandal

sandal-bozcaada

Bozcaada’nın en eski mekanlarından biri olan Sandal’da mutlaka gelmişken bir akşam yemeğinizi ayırmanız gerekiyor. Karides güveç, girit salata, avukma favorilerimizden. Türk sanat müziği eşliğinde lezzetli mezelerle rakınızı tokuşturabileceğiniz şahane bir ortam.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Alsancak Sokak, No 31, Bozcaada, Çanakkale – Telefon: 0286 6970278

4- Ada’m Restaurant

adam-restaurant-bozcaada

Rum Mahallesi Meyhaneler Sokağı’nda bulunan Ada’m Bozcaada’da adeta lezzet deryası içinde yüzüyorsunuz. Soğuk akdeniz tabağı, Asma yaprağında levrek, enginarlı ahtapot, deniz mahsüllü balık ve bademli balığın lezzetine varmadan kalkmamalısınız. Yufkada helva tatlısıyla da yemeğinizi tatlı bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Az masa, kaliteli servis.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Alsancak Sokak, No 42, Bozcaada, Çanakkale – Telefon: 0286 697 84 04

5- Vahit’in Yeri

kalamar-tava-vahitin-yeri-bozcaada-01

Vahit’in Yeri öğlen kaçılacak, acıkınca koşulacak, sevgiliyle demlenecek, dostlarla şenlenecek bir mekan. Burada manzarayla ultra lezzetlendirilmiş (mevsiminde) harika bir deniz börülcesi, adada oldukça yaygın olan sarımsaklı peynir ezmesi, zeytinyağlılar ve diğer tüm soslu/yoğurtlu mezeleri de afiyetle midenize indirebilirsiniz. Ama asıl yemeniz gereken Kalamar Tava, çünkü Bozcaada’nın en iyi Kalamar Tava’sı burada.

Adres: Alaybeyi Mahallesi, Ayazma Mevkii, Bozcaada – Telefon: 0286 6970130

6- Maya

maya-bozcaada

Yeşillikler içerisindeki bahçesinde, arkadan hafif müzik eşliğinde güzel bir akşam geçirmek istiyorsanız Bozcaada’ya geldiğinizde mutlaka ev yapımı şarap eşliğinde bir akşam yemeği yemelisiniz. Birçok kişiden porsiyonların küçük olduğunu duyabilirsiniz fakat yemeğinizin yanında zengin çeşitli mezelerinden birkaç tane zevkinize göre seçtiğinizde doyabiliyorsunuz. Ev yapımı şarap eşliğinde kendi yorumlarını kattıkları mezelerini deneyebilirsiniz. Gitmeden rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Adres: Amerikan Çesme Mevkii Küme Evleri PK:1 Amerikan Çesme’nin 50 mt ilerisinde – Telefon: 0532 421 77 95

7- Asude Ada

asude-ada-bozcaada

Asude Ada; günün her saati kahvaltı, birçok makarna ve et, adaya özgü zeytinyağlılar, özel tatlılar, çeşit çeşit kahveler ve çaylar eşliğinde Bozcaada havasını buram buram hissedeceğiniz bir mekan. Mekan sahibi Asude Hanım sizi oldukça hoş karşılayacak. Ayrıca restoranda check-in yapıp yorum yazanlara da filtre kahve ikram ediyorlar.

Adres: Alaybey Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 4, Bozcaada – Telefon: 0530 825 26 42

Fotoğraf: kucukmartha.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir