ÇanakkaleKalamar Tava

Bozcaada’da Kalamar Tava Nerede Yenir? Vahit’in Yeri, Bozcaada, Çanakkale

Hayatta iki tip kalamar vardır. Bir tanesi ağızda sakız gibi “Cık Cık” eder, diğeri ise dişleriniz birbirine vurduğu zaman tok bir ses çıkarır. Yani “Tık Tık” eder. İşte biz ikinci tip sesin baskın olduğu kalamarın iyi kalamar olduğuna inananlardanız. Buna inandığımız için olsa gerek; 1. Bozcaada’ya sezon dışı gitme şansımız oldu. 2. Bozcaada‘da “Tık Tık” eden kalamar Vahit’in Yeri’nde yedik. (Zaten Bozcaada’da “Cık Cık” eden kalamar deneyimi yaşasaydık Seppuku yapardık.)

Bozcaada’nın eski sahibi olan Yunanlı biraderlerimizin Kavala’da yediğimiz kalamarı da tıpkı burada yediğimiz kalamar gibi kollu bacaklı, başlı, gövdeli gerçek deniz kalamarıydı. Merhum Akhilleus‘da kalamar tavayı böyle severmiş, Agememnon’da. Yani kalamar dediğin böyle olur arkadaş! Şimdiki gençlere basıyorlar kalamar süsü vrilmiş yuvarlak halkaları onlar da farkında olmadan yiyorlar bunu yazık. Ergenlik çok zor.

kalamar-tava-vahitin-yeri-bozcaada

Şimdi bir kalamarı kalamar yapan şeyin kalamarın kendisi olduğunu anladıktan sonra tavası yapılan kalamarın mideye indirilmezden önce mutlaka bandırılması gereken sosu olan Tarator’u da Tarator yapan şeyin bizzat sarımsağın ta kendisi olduğunu söylememize gerek yok herhalde.

Nasıl ki rakı ile kavun, şarap ile peynir, çay ile simit, Hacıvat ile Karagöz, Leyla ile Mecnun, Hansel ile Gratel birbirinden ayrılmaz figürler ise Kalamarla da Tarator aynen böyledir sevgili okuyucumuz. Bir tarator eşlik ettiği kalamarı rezil de edebilir, vezir de.

Tekrar Vahit’e dönelim.

Küçük Martha‘nın yaptığı gurme turu ile tanıştığımız Vahit’in Yeri öyle sote bir yere mevzilenmiş ki yazar olsan burada bütün gün oturup kalamar, patates kızartması ve arpa suyu ile yazı yazar, ressam olsan bütün gün oturup kalamar, patates kızartması ve arpa suyu ile fırça sallarsın. Yalnız Vahit’in Yeri’nde sadece kalamar tava yok tabii.

deniz-borulcesi-vahiti-yeri-bozcaada

Manzarayla ultra lezzetlendirilmiş (mevsiminde) harika bir deniz börülcesi, adada oldukça yaygın olan ve bizim de bayıldığımız -çünkü sarımsaklı- peynir ezmesi, zeytinyağlılar ve diğer tüm soslu/yoğurtlu mezeleri de afiyetle midenize indirebilirsiniz.

Vahit Ulaş’ın sahip olduğu Vahit’in Yeri aslında bir Plaj Büfe’sinin hayatınızda görebileceğiniz en gelişmiş versiyonu. Büfe dö la Krema! O kadar ki Hudson River ekolünün babası sayılan Albert Bierstadt yaşasaydı burayı tablolarına kesin konu ederdi.

Ayrıca şanslısınız. Adaya gidip de “Buraya yerleşeceğim ulen!” rüyaları gören herkes için Vahit’in Yeri İnsan Kaynakları Departmanı (Human Resource Department of Vahit’s Place) başvuruları kabul ediyor. -Bizim vesilemizle başvurup da işe kabul edilen olursa mail atsın!-

Evet. Vahit’in Yeri öğlen kaçılacak, acıkınca koşulacak, sevgiliyle demlenecek, dostlarla şenlenecek bir mekan. Eğer giderseniz en uçta köşede hasır şapkalı kalamar ve arpa suyu ile Ayazma’ya doğru melankolik biçimde bakışlar atan birini görürseniz o ya bizizdir ya da o sahne içerisinde olmak istediğimiz kişinin ta kendisidir.

Selam söyleyin!

Vahit'in Yeri Bozcaada

Vahit’in Yeri
Ayazama Plajı, Bozcaada Çanakkale
Tel: 0286 6970130


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir