New YorkPizza

Brooklyn’de En iyi Pizza Nerede Yenir? Roberta’s Pizza, Bushwick, Brooklyn

Hayatta pizza var ve pizza var. Dilim pizza denen insan azmanı dilimler Amerika kıtasını kaplamazdan evvel İtalyanlar zaten pizzayı bahçelerindeki ilkel fırınlarda pişiriyorlardı ve bu güzeldi.

Sonra sanayi devrimi oldu ve galvaniz, metalik ve soğuk gazlı/elektrikli fırınlar peydahlandı ve bakıldı ki işler kolaylaşıyor ve iş yükü azalıyor; denildi ki “Tamam! Pizzalarımızı bundan böyle bu yeni fırınlarda pişiriyoruz.” Böylece dilim pizzacılar v.b. sanayi tipi fast food üreticiler ortaya çıktı. Bunlar AVM v.b. yerlere kolay adapte oldular, zincirleşip zamanın ruhu ile birlikte yürüdüler.

Sonra son on yılda Hip kültür bir alt kültür olarak tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı. (Hip – Hipster kültür kısaca 70’li yıllardaki hippilerin bugün paralı olan ve bunu bilinçle sürdürenlerine verilen isim.) Üçüncü dalga kahveciler, retro dükkanlar, vintage mağazalar, ikinci elciler hep bu alt kültürün sonuçları. İşte bu noktada yine Hip kültür içerisindeki yemek seviciler sanayi tipi fırınları reddettiler ve klasik odunlu taşlı fırınlara geri dönmek istediler. Hah işte Roberta’s Pizza böyle bir yer. Yani odun fırınlı…

Evet, girizgah biraz uzun oldu ama bunu anlatmamız gerekiyordu zira Brooklyn’deki Roberta’s Pizza tam anlamıyla hip kültüre ait bir mekan. Depodan bozma bir yerde hemen girişte görünen kocaman vintıc pizza fırını ve oduncu evinden bozma iç dekorasyonu ve loşluğu ile tam olarak Hipster bir işletmeye ve operasyona sahip olduğunu bağıra bağıra gösteriyor.

Bu konuyu ve içinde bulunduğumuz durumu iyice anladıktan sonra gelelim pizzalara. Anlayacağınız üzere burada insan azmanı pizza ya da pizza dilimi sipariş edemiyorsunuz. Bütün pizzalar standart (insani) boyda ve çeşit olarak da önünüzde 30 farklı kombinasyon yok. Bir tanesi Calzone olmak kaydıyla mönüde toplamda 9 tane pizza çeşidi var. Yalnız pizza hamurundan tutun da kullanılan ürünlerin tazeliğine kadar her şey mükemmel. Buraya New York’un en iyi pizzacısı desek yanlış olmaz herhalde. Gerek ambiansı gerek de pizzası ile başlıbaşına bir ritüele sahip.

Biz pizzaları ile tanışma babında olsun diye Margherita ve ayrıca tam zıttı olsun diye de sarımsaklı, soğanlı “Lil’ Stinky” söyledik. Her ikisini de yaklaşık 2 dakika içinde imha ettik tabii.

İkisi de enfesti. Ayrıca yanına da birer bira söylediniz mi sizden iyisi yine sizin canınızın sağlığı.

Roberta’s Pizza kesinlikle tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir pizzacı. Yani burası olmuş.

Siz de gidin diye yazdık.

Roberta’s Pizza
261 Moore St, Brooklyn, NY 11206 USA
Tel: (718) 417-1118
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir