Genel Yemekler

Bunları Bilelim: Deniz Kestanesi Nasıl Açılır?

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır?

Son zamanlarda deniz kestanesi yemediyseniz bilin ki Türkiye’de artık o da bir “Midye Dolma” vakası haline geliyor. Aslında kirlenen denizlerde kendini gösteren deniz kestanesi ülkemizde masalarda yavaşça yer etmeye başladı bile.

Yurdun çeşitli sularında yüzen birçok insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olan deniz kestanesi içindeki yumurtalığı yenilen bir deniz ürünü olarak sofralarda kabul görüyor. Her ne kadar açılmış hale ve yanında limonlu, sirkeli sosları ile servis edilse de deniz kestanesini açmak maharet istiyor. İşte adım adım mavi suların dışı tehlikeli, içi lezzetli olan deniz kestaneleri üzerine “deniz kestanesi nasıl açılır?” üzerine hazırladığımız görsel rehberimizi aşağıda bulabilirsiniz.

1. Önce Yenilebilir Bir Deniz Kestanesi Bulun

Evet burası önemli. Dünyanın dört bir yanındaki denizlerde sekiz yüzün üzerinde deniz kestanesi türü var ancak bunlardan ancak birkaçı yenilebiliyor.

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır 1

 

2. Yumuşak Tarafından Makas Ya da Bıçak Yardımıyla Kesin

Aslında önce iş güvenliği. Malum denizde ayağınıza deniz kestanesi batsa başa bela dikenleri ile epey uğraşmanız gerekiyor. O yüzden ustalaşana kadar kauçuk bir eldiven giymenizi öneririz. Avucunuzun içine alın ve makas ya da bıçak yardımıyla alt tarafındaki yumuşak dokunun etrafını kesin.

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır 2

 

3. İçindeki Suyu ve İç Organlarını Boşaltın

Evet. İçindeki suyu, kestiğiniz ağzı ve iç organlarını çıkarın. Bazı şefler suyunu çorbaları çeşitlendirmek için saklarlar.

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır 3

 

4.  Yumurtalıkları Çıkarın

Parlak ve turuncu yumurtalıkları çıkarın. Üzerindeki karalıkları ve pislikleri temizleyin.

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır 4

 

5. Afiyet Olsun!

Deniz kestanesi yumurtalığını bu şekilde direk löpletebilenler olduğu gibi üzerine limon sıkıp ya da özel karışım sos yapıp yiyenler de var. Biz ilk başlayanlar için bunu öneriyoruz. Olayın afrodizyak olduğunu söylememize gerek yok herhalde.

Deniz Kestanesi Nasıl Açılır 5

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir