Genel Yemekler

Restoranlardaki Menü Çeşitleri

Eskiden köfteciye gittiğimizde PVC kaplı menüde “köfte, piyaz, salata ve ayran” yazardı. Her ne kadar bu hala değişmemiş olsa da yeme-içme sektöründeki gelişmelere bağlı olarak karşımıza bir sürü işletme modeli ve farklı menü türleri çıkıyor. Yine de bizim köfteci sadece zam yaptıkça menüsünü değiştirmeye devam ediyor :)

Bu konuda minik bir araştırma yaparak siz yeme-içme severleri biraz daha bilinçlendirelim istedik.

1. Sabit Menü

Uzun bir süre aynı yemekleri sunan menülerdir. Fast food ve zincir restoranlarda yaygındır. Sabit menüde günlük spesiyaliteler de olabilir ve menü mevsimsel olarak değişebilir. Köfteci menüsü de bundan ibarettir.

2. Dönüşümlü Menü

Her gün  (pazartesi menüsü, salı menüsü v.b.) değişir ve haftalık olarak tekrarlanır. Okul, hastane, işyeri, cezaevi v.b. yerlerde yaygındır.

3. Mevsimlik Ürün Menüsü

Restoranun o sırada mevcut taze ve mevsimlik ürünleri yoğun olarak kullandığı menü çeşididir.  (Örn: Le Pain Quotidien)

4. Tarladan- Masaya Menüsü

Yalnızca taze, yöresel/bölgesel (genellikle 150km ya da daha yakından gelen), südürülebilir tarım ürünü ve çoğunlukla organik malzemeye odaklanmış menü. Mevcut malzemenin tür ve miktarına bağlı olarak her gün değişebilir.

5. Melez Menü

Yukarıdakilerin bir kısmı ya da hepsinin bir arada olduğu menü.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir