Genel Yemekler

Çakallı Menemen Nedir?

Çakallı Menemen Nedir?

Çakallı Menemen, Samsun’un Çakallı ilçesinde meşhur olmuş bir menemendir. Ancak bugün ülke genelinde yol üstü dinlenme tesislerinde Çakallı Menemene rastlamanız mümkün.

Çakallı Menemen’in en farklılaştırıcı özelliği normalde heterojen bir biçimde görülen yumurta, domates, biber, kaşar malzemelerinin bu versiyonda oldukça homojen bir görüntüye sahip olmasından kaynaklanır. Bu da insana menemenin hazırlandığı tavaya sadece ekmekle dalma hissiyatı verir. Eğer menemen sevmeyen biriyseniz homojenliği yüzünden menemen sever hale gelebilirsiniz.

Çakallı Menemen‘nin özelliği şudur: (Tek kişilik tarif) Tereyağında klasik anlamda biberler öldürülür. Sonra kabuğu soyulmuş ve dörde bölünmüş domatesler eklenir. Bu domateslerin üzerine tuz ve kırmızı toz biber serpilir. Daha sonra bir ezici aparatla domatesler neredeyse çorba kıvamına gelecek kadar iyice ezilir. Üstüne bir yumurta ve bir diğer yumurtanın da sadece sarısı eklenir ve karışım çırpılmaya başlanır. İlaveten rendelenmiş kaşar da eklenir ve o da çırpılır. Bir iki dakika bu şekilde pişirildikten sonra kıvamını kaybetmeden servis edilir.

Çakallı Menemen yiyebileceğiniz yol üstü lezzet duraklarından birini daha önce yazmıştık: Menemenci Alaattin.

Yukarıda anlattıklarımızı aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz. Çakallı Menemen yapılış videomuza buyurun. (Youtube kanalımıza da abone olmayı unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Çakallı Menemen Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir