PennsylvaniaPizza

Covington Township’de Pizza Nerede Yenir? Kay’s Restaurant, Pennsylvania, USA

Bazen özellikle sonbaharda New Jersey‘den Pennsylvania‘a yolculuk etmek gibi tuhaf bir huyumuz var. Bunun nedeni de yolda ağaçların sarıdan turuncuya kızaran renklerine şahit olmak ve çoğu zaman midemize yaptığımız gibi gözlerimize de ziyafet çektirmek. İşte bu yolculuklarımızın birinde Pennsylvania’ya feci bir şekilde acıkarak varmıştık ki bölgeyi çok iyi tanıyan sevgili dostlarımız bize Covington Township’de eski bir aile pizza restoranı olduğunu söyledi.

Affetmedik ve hemen gittik. İsmi: Kay’s Italian Restaurant. Tipik bir Amerikan “Diner”ı. Konsept İtalyan olunca menüde pizza, bolca makarna, tatlı ve İtalyan sandiviç çeşitleri var. Pennsylvania’nın oksijenle sarhoş eden havası içerisinde büyükçe bir tren vagonu konseptine sahip mekanın tarihi 1917’lere dayanıyor. O yüzden buraya tarihi bir “Diner” diyebiliriz. Hal böyle olunca içeride eskilerden kalma onlarca cihaz, makine ve retro aksesuar var. Hani bizde şimdilerde muzip hediyelik eşya dükkanları var ya onlara benziyor içerisi.

Kay's Italian Restaurant

Mekanın şimdiki sahibi bu tarihi yeri 1983’te tekrar elden geçirmiş ve aile işletmesi olarak ayağa kaldırmış. Ancak ahşabın o samimi sıcaklığını ve eskinin izlerini bakışlarınızı çevirdiğiniz her yerde görebiliyorsunuz. Yani bu demek oluyor ki restorasyon başarılı.

Gelelim yediğimiz pizzaya. Amerika’da genelde bu tip İtalyan dinerlarda pizza söylerseniz aslında bir “Small – Küçük” 3 kişiyi doyurur ama biz ne yaptık?! bizden beklenilen şekilde “Large-Büyük” söyledik. Yani 10 kişinin doyacağı bir yiyeceği 4 kişi yemeye çalıştık. Ama sevgili okur, bu USA için gayet normal. Yani pizza dediğin anormal büyük olmalı ki kendini Amerika’da hissedesin. Karaoğlan Obama bile bazen Beyaz Saray’a “Large” pizza söylermiş! Değil mi Mike? Muhtemelen size Amerikada yolların, arabaların ve mekanların geniş olduğunu söylemişlerdir. Bu da ona benzer bir durum işte.

Neyse efendim pizzanın muhteviyatı ile ilgili karar veremediğimiz için yarısını bir değişik, diğer yarısını da biraz daha değişik söyledik. Sonuç: Malzemesi de yolları gibi geniş olan Amerikan pizzası oldu bizim için! (Bunların kültür mantarları da mı büyük arkadaş, anlamadık gitti ya.)

Kay's Italian Restaurant, Pennsylvania, USA

Şimdi belki bizim gibi olanlarınız vardır diye söylüyorum. Bu USA’de lezzet avcılığı çok keyifli bir şey. Ancak kıta büyük ve Avrupa’ya nispeten yeni ya, yolları insanı çok acıktırıyor. O yüzden Amerikalı olmak da biraz yağ depolamayı gerektiriyor. Mesela biz bu öğlen yediğimiz pizza ile akşam yemek ihtiyacı duymadık. Ama muhtemelen tombik bir Amerika’lı kesinlikle bu ihtiyacı duyuyordur.

Hasılı efendim, olur da yolunuz Pennsylvania’ya düşerse Kay’s Italian Restaurant‘a bir uğrayın ve bizim için de orada şöyle kallavi bir pizzayı midenize gömün! Bu arada pizza inanılmaz ucuz; 12,99 USD. New York’da bir dilim pizza gibi şeyi  5-6 dolara yiyorsun. Öyle kıyaslayın yani.

Sonuç: Hijyen 5, Sunum 5, Ebat: 10, Lezzet 5, Otopark (Carefour Otoparkı Mübarek) 10, Garson Kız 100. Çay yok! Yani gidin.

Afiyet olsun.

Not: Harbiyiyorum’un diğer A.B.D. yeme-içme keşiflerine buradan ulaşabilirsiniz!

Kay's Italian Restaurant, Pennsylvania

Kay’s Italian Restaurant
894 Drinker Turnpike, Covington Township, Pennsylvania, USA
Tel: 570 8426226

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir