YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Domatesli Ekmek (Pan Con Tomate) Nedir?

Domatesli ekmek, İspanya’nın gelenekesel yemeği, atıştırmalığıdır. Pa amb tomàquet ismiyle de bilinen domatesli ekmek hazırlaması oldukça basit ama bir o kadar da etkili bir yiyecektir. İştah açar ve oldukça lezzetlidir. Ekmek üstü bir lezzet olduğu için her öğün sevilerek tüketilir. İspanya’da Pan Con Tomate ismiyle anılır.

İspanya’da özellikle Katalan ve Valensia mutfaklarında yer edinmiştir. Bilhassa Katalan mutfağında ikon bir yemektir ve dünyadaki ekmek üstü lezzetler arasında en meşhur olan lezzetlerin başında gelir. İspanya’nın dört bir köşesinde (farklı uygulamalarla da olsa) domatesli ekmeğe rastlamak mümkündür.

Domatesli Ekmeğin Tarifi ve Hazırlanışı

Tarifi ise oldukça basittir: Ekmek (kızarmış ya da kızarmamış), sarımsak, domates, zeytinyağı ve tuz…

Tabii ki burada malzemelerin kalitesi lezzete etki eden en büyük unsurdur. Domatesli ekmekte ekmeğin kendisi, hem sarımsak hem de domates için rende görevini görür. Önce sarımsağı sonra da domatesi tıpkı rende yapar gibi dilim ekmeğin her yerine sürersiniz, daha sonra zeytinyağı ve tuz dökerek bu ekmek üstü lezzeti servise hazır hale getirirsiniz. İşte bu kadar basit!

İspanya’da bazı Katalan restoranlarda domatesin püresi öneden hazır edilir ve servis aşamasında ekmeğe fırçayla sürülür. Üzerine isteğe göre sosis, ançüez, kızarmış sebze ve peynir de konur. Böylece bu basit lezzet İspanyol mutfağının meşhur “tapas” ı olarak form bulmuş ve zenginleştirilmiş olur.

Domatesli Ekmek (Pan Con Tomate) Tarihi

Domates Avrupa’ya sonradan geldiği için (15.yy) domatesli ekmeğin tarihi kayıtlarını da ilk olarak 18.yy da görürüz. Josep Lladonosa i Giró isimli Katalan şef 1938 yılında büyük annesinin kendilerine bu yemeği yaptığını anımsadığını söyler. Katalan tarihçi Nèstor Luján ise ilk yazılı kayıtın 1884 yılında olduğunu söyler ve bir domates hasatı esnasına kuru ekmekleri yumuşatmak ve ıslatmak için domateslerin ekmeklerin üzerine sürüldüklerini belirtir.

Domatesli Ekmek (Pan Con Tomate) İtalyanlar’ın Bruschetta’sı ve Maltalıların üstüne sonradan zeytinyağı dökülen Ħobż biz-Zejt (Malte ekmeği) ile benzerlik gösterir.

Aşağıda domatesli ekmeğin Instagram hesabımızdaki hazırlanış videosunu bulabilirsiniz. Birbirinden lezzetli yemek videoları ve keşifler için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir