Diğer Listeler

Dünya Yemek Müzeleri

Dünya Yemek Müzeleri

İnsan ırkının devamını sağlayan yegane şeylerden biri de yemek. Hayatta bazı şeyler sadece vergi üreten ticari bir değer ya da meta üretmekten ibaret değil. Bir şey ticari olduğu kadar aynı zamanda insanoğlu için anlamlı bir değerdir de. Çünkü bulundukları zaman içerisinde bir dönem ya da dönemler boyunca el değiştirmişlerdir. Yemek ise muhtemelen toplumları birbirine bağlayan ve en çok el değiştiren yegane meta.

Hal böyle olunca gelişmiş (ya da kendi değerlerine saygılı demek daha doğru olur) uygarlıklarda yemek müzeleri oluşturulmuş.

Gönül isterdi ki hükümetler bu aşağıdaki örneklerden ilham alıp Türk yeme-içme kültüründe başat olan yiyeceklerimizden de birer müze oluştursun ama bizim isteğimiz sanıyoruz şu anda toplumsal ihtiyaçlar hiyerarşisinde zurnanın son deliği…

Neticede iş vizyon meselesi.

Neyse biz örnekleri buraya bırakalım. Belki bir gün gelir de birilerine ilham olur. İnşallah…

Mesela bizim de Çay müzemiz ya da Baklava müzemiz olsa fena mı olur? Ya da milli içeceğimiz için bir Ayran Müzesi

Not: Yazı okumaktan sıkılanlar “Sizi buyrun buradan videosunu izleyin bölümümüze alalım” :)

1. Zeytinyağı Müzesi

Liguria İtalya’daki bu müze 1992 yılında kurulmuş ve Zeytin ağaçlarından tutun da zeytinyağı yapımına kadar her detayı sunuyor.  Web sitesi için tıklayın!

1-zeytinyagi-muzesi-italya

2. Pizza Müzesi

Philedelphia’daki pizza hastası biri tarafında kurulan Pizza Müzesi hem bir Pizzeria hem de dünya Pizza tarihine ait geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Web sitesi için tıklayın!

2-pizza-muzesi-philadelphia-pennsylvania

3. Hardal Müzesi

1992’de Wisconsin USA’de kurulan hardal müzesinde 60 farklı ülkeden 5300 hardal çeşidini bulmak mümkün. Web sitesi için tıklayın!

3-hardal-muzesi-middleton-wisconsin

4. Tereyağı Müzesi

Tereyağı yapımı ve ticareti konusunda uzman bir ülke olan İrlanda ulusal üretim becerisini sahiplenmiş ve tereyağı yapımındaki tüm süreci müzesinde sergilemiş. Web sitesi için tıklayın!

4-tereyagi-muzesi-cork-irlanda

5. Peynir Müzesi

Gouda peyniri gibi bir peynir üretiyorsanız ve vizyonerseniz bunun müzesini de açmak istersiniz. Hollandalılar da böyle yapmışve 1982 yılında Peynir Müzesi’ni açmış. Web sitesi için tıklayın!

5-peynir-muzesi-almaar-hollanda

6. Patates Müzesi

Idaho’nun patatesi meşhursa bir patates müzesi açılmasın mı yani? Ey Afyon! Uyuma sen de patatesine, kaymağına sahip çık. Web sitesi için tıklayın!

6-patates-muzesi-blackfoot-idaho

7. Ramen Müzesi

Japonların Ramen yemeği oldukça meşhur bir yemek. (Hem çorba gibi, hem noodle, hem de çeşitli etlerle kasede sunulur) İşte Yokohoma’da bu milli nimet için özerk bir bölge oluşturmuşlar.

7-ramen-muzesi-yokohoma-japonya

8. Ringa Balığı Müzesi

İzlanda’da aksa da koksa bir balığın bir müzelik bir konu olması engel değil. Yüzyıllara uzanan ringa balığı yakalama ve işleme geleneği kendini özümsemiş bir toplum için bittabii bir müze konusu olur. Web sitesi için tıklayın!

8-ringa-baligi-muzesi-izlanda

9. Sosis Müzesi (Ama Currywurst Sosisi)

Almanya’ya özel meşhur domiz sosis (currywurst) ile ilgili Berlin’de açılan müze 1949 yılından beri ülke genelinde her köşe başında satılıyor. 2009 yılında açılan müzede sosisin pişerken çıkardığı sesten tutun da sosis bar ve sosis koltuğa kadar her şey düşünülmüş. Web sitesi için tıklayın!

9-currywurst-muzesi-berlin-almanya

10. Patates Kızartması Müzesi

Belçika belki çikolatası veya birası ile meşhur olmuş olabilir. Ama gözen kaçırdığınız bir yiyeceği var. Kendine has kesimi ve sunumuyla patates kızartması… Web sitesi için tıklayın!

10-frites-museum-bruj-belcika

11. Şarküteri Müzesi

İtalya’nın Felino Kalesi’nin mahzeninde yer alan üç katlı bu alanda 5 ayrı bölümde şarküteri ürünlerinin tarih içindeki yolculuğuna ve tüketim biçimlerine tanıklık edebilirsiniz. Web sitesi için tıklayın!

11-sarkuteri-muzesi-italya

12. Mantar Müzesi

1987 yılında Paris yakınlarında Loire Vadisi’nde kurulan Mantar Müzesi, yeryüzündeki yüzlerce çeşit mantarın ilmini kurate etmiş. Web sitesi için tıklayın!

12-mantar-muzesi-fransa


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir