EdirneMenemen

Edirne’de En İyi Menemen Nerede Yenir? Tadım Kahvaltı Salonu, Merkez, Edirne

Türkiye’de en çok yenilen ve üzerinde en çok kavga kopan, günde sekiz öğün yiyebileceğiniz en güzel yumurta uyarlamalarından biridir menemen. Son Edirne seyahatimizde menemeni ile adından söz ettiren bir menemen piri bulduk. İsmi: Tadım Kahvaltı Salonu. Piran ise Ahmet Tozunler.

Ahmet abi tam Trakyalı. Eski yere bakan yürek yakanlardan. (Aşağıda bakışı mevcut) Mekan ise salaş bir kahvaltıcı. Ancak Edirne’nin belki de bu anlamda her kesimden insanına hitap eden bir kahvaltı vahası niteliğinde.

Çeşit çeşit menemen yapıyor. Karışık, sucuklu, peynirli, klasik hepsi var. Biz sabah vakti aşırı aç gittiğimiz için hepsinden söyledik ama en favorimiz klasik menemen oldu elbette.

[wdi_feed id=”1″]

Menemenler bizce işin önemli ritüeli olan alüminyum sahanlarda pişirilip önünüze koyuyor. Kimileri bu sahanları zevksiz bulabilir ama bizce bu siyah plastik saplı sahanlar bir menemenin lezzet katsayısını önemli derecede artıran mutfak gereçleri. (Evde deneyin bak benzer etkiyi alacaksınız.)

Şimdi efendim konuyu endüstriyel mutfak ürünlerine doğru dağıtmadan olaya geri dönelim isterseniz. Mekanda Ahmet abiden menemen sipariş edebileceğiniz gibi ortaya kahvaltı tabağı da ilave ettirirseniz kahvaltı sefanız tadından yenmez hale geliyor.

Zaten bizce bir menemende ritüeli tamamlayan yegane yancılar, ekmek, acı seviyorsanız pul biber, siyah zeytin ve de iyi bir beyaz peynirdir. (Biz özellikle beyaz peynir ve siyah zeytini menemene çok yakıştırırız.)

1992’den bu yana hizmet veren Tadım Kahvaltı Salonu‘nun da bu bağlamda malzeme seçimi de çok başarılı. Beyaz peynir (bir menemenci için) beklenti üstü iyiydi mesela. Elemanlar da güler yüzlü olunca samanlık seyran oluyor tabii.

Ha unutmadan çay! Çay da önemli bir mevzu. Kahvaltıcıyım diyorsan çayın her daim taze olacak arkadaş. Çok şükür Tadım Kahvaltı Salonu bunda da bizi üzmedi.

Ahmet abiye Allah uzun ömürler versin, daha gani gani menemen yapsın. Eğer Edirne’ye yolunuz düşerse, bilin ki kahvaltıcınız burası.

Olur ya, öğleden sonra da canınız menemen çekerse Tadım Kahvaltı Salonu, öğleden sonra da açık. Sabah 06:00, akşam 17:00’a kadar hizmet veriyor.

Haydi bakalım, uğurlar olsun. Gidenlere de afiyet olsun.

Bandıra bandıra…

Vesselam.

Tadım Kahvaltı Salonu
Sabuni Mahallesi, Yüksek Kahve Sk., 22100 Edirne Merkez/Edirne
Tel: Yok. (Bilen yorumlara yazsın lütfen.)
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir