Genel Yemekler

Fıccın Nedir?

Fıccın Nedir?

Fıccın iki hamur arasında kıymalı harç barındıran meşhur bir Çerkes yemeğidir. Kısaca tanımlamak gerekirse XL bir pizza boyutunda, kapalı bir pide görünümündedir. En yaygın kullanımı ile fıccın, ayrıca “fıççın”, “fıtçın” olarak da bilinir. Etimolojik olarak anlamı fıd “et”, cın “-le,-lı” eklerinden gelir ve “etli” demektir. Daha çok Çerkeslerin Oset halkı arasında popüler bir yemektir.

Nasıl Yapılır?

Fıccın’ın hamuru yaş maya, süt, yağ, tuz ve un ile hazırlanır. Hazırlanan hamur alt ve üst için iki ayrı yumağa ayrılır. Oklava ile açılan iki hamur arasına harç konularak kapatılır. Fıccın, yalın fakat etkileyici lezzetini tuz, karabiber, kırmızıbiber, soğan ve bol sarımsak ile karıştırılmış kıymalı harcına borçludur. Pişerken sertleşmemesi, etin yumuşak kalması için harcına az da olsa mutlaka su ilave edilir. Bu lezzetli bir fıccın için önemli bir püf noktasıdır. İsteğe göre harcına biber, salça, domates de konulabilir. Fakat sadece etin tadını almak isteyenler ve ilk kez deneyecekler için sarımsak baskın klasik versiyonu önerilir. Fıccın kapatıldıktan sonra iyi pişmesi için ortasında bir açıklık bırakılır. Üzerine yumurta sürülür ve fırınlanır.

Nasıl Yenir?

Günümüzde fıccın tepsisinde üçgen olarak kesildikten sonra tabaklara servis ediliyor. Fakat yaşı büyüklerimizin dediğine göre fıccın’ın kesilmeden, elle yenmesi makbul. Sebebi, piştikten sonra kendini bırakan et suyunun kesilince dışarı akması. Eski usule göre ise yenmeye ortada delikten başlanır. Muntazam bir lokma oluşturmak için üst kapaktan bir parça koparılır, kopan parça kaşık vazifesi görerek ortaya çıkan harç ile buluşturulur ve afiyetle yenir. Yanında genelde ayran tüketilmesi tavsiye edilir.

*Fıccın hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair öngörüleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir