Genel Yemekler

Frenk İnciri Nedir?

Frenk İnciri ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişen; kırmızı, turuncu, sarı renklerde görülen kaktüs meyvesine verilen isimlerden bir tanesi. Neredeyse her şehirde farklı bir adı olan bu kaktüs meyvesine Mersin Tarsus’ta Lap inciri, Muğla’da Mısır inciri, Alanya’da Mart İnciri, (Mantiriç) Kıbrıs’ta Babutsa, Mersin’de Hint inciri (Tahta inciri) birçok başka bölgede de Dikenli İncir, Frenk İnciri ismi verilir. Dikenli olması sebebiyle ayrıca Kaynana Dili diye de çağırılır. Biz yazımızda Frenk İnciri diyeceğiz.

Frenk inciri, kaktüs meyvesi olması sebebiyle kabuğunda tıpkı gül dalında olduğu gibi dikenler bulundurur. Bundan ötürü toplamak ve soymak gerçekten zor ama bunun için de bir çözüm üretilmiş elbette. Bir çatal yardımıyla toplanan bu garip kaktüs meyvesinin, soymadan önce dikenleri tütsülenir ve böylece dikenler etkisiz hale getirilir.

[wdi_feed id=”1″]

Yazın Ege ve Akdeniz bölgelerinin çoğu beldesinde yol kenarında satılan Frenk incirini genellikle soğuk-donmadan bir tık önce- ve sabahları aç karna yemenizi tavsiye ederiz. Tatil beldelerinde özellikle son yıllarda bu tuhaf meyveye oldukça sık rastlanıyor. Bu sebeple bu yerlerde yaşayan insanlar için anlamlı bir ekmek teknesi olmuş durumda.

İddialara göre bu meyve sindirim sistemini düzenliyor, diyabete, kolesterole, sinire, strese, yorgunluğa, saça ve cilde iyi geliyor. Bir nevi mucize meyve yani. Tabii her şeye iyi geliyor diye abartmamak lazım. Uzmanlara göre fazlası sindirim sisteminde ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden günde iki tane yemek yeterli.

C vitamini açısından oldukça zengin olan Frenk incirini ister soyarak yiyebilir, isterseniz de suyunu sıkarak içebilirsiniz.

İçindeki çekirdekleri yüzünden yemesi biraz meşakkatli. Lezzetini soracak olursanız kivi, muz, kavun, malta eriği karması bir şey.

Siz yine de görürseniz kendisine bir şans verin.

Afiyet olsun.

Fotoğraf kaynakça: landmarkwildlife.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir