En İyilerKatar

Katar Doha’da Nerede Ne Yenir? Katar Yeme İçme Rehberi

Katar’a Mart 2017’de yaptığımız ilk kısa ziyaret sonrasında burada gastronomik anlamdaki zenginliğe hayret etmiş ve yemek/mekan keşiflerimize maalesef fazla vakit ayıramayarak yurda geri dönmüştük. Harbiyiyorum.com’a da detaylı iki makale yazıp, keşfettiğimiz iki yeri öncesinde işaret etmiştik.

Bu kez Qatar Air Ways ve Katar Turizm Otoritesi’nin de desteği ile beş dolu gün geçirdiğimiz Katar’da aklımızda kalıp da gidemediğimiz tüm lezzet noktalarını elimizden geldiğince ortaya çıkardık. City Centre Rotana Doha Hotel‘de Doha’nın tam da göbeğinde kaldığımız otelimizden şehrin en önemli merkezlerine hızlıca ulaştık.

Kısaca bahsedecek olursak Katar, kesinlikle beklentinizin, ya da hayal gücünüzün çok ötesinde bir Arap Emirliği. Kesinlikle Arap/Bedevi kültürüne dair sembolik her şeyi burada incelikli bir zevkle ve lüksle harmanlanmış haliyle bulabilirsiniz. Adamlar 20 yılda bütün şehri ayağa kaldırmış, son on yılda Manhattan’ın daha iyisini inşa etmişler. Resmen ütopik bir şehir. Para birimi QAR, bizim TL ile neredeyse eşdeğer.

Bizce Souq Waqif, The Pearl, Katara Cultural Village, The Mall of Qatar, Museum of Islamic Art kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Souq Waqif içerisinde yine bedevi kültürünün ve Katar’ın öne çıkan sembollerinden biri olan şahin hastalıkları üzerine uzmanlaşmış “Şahin Hastanesi” ve Şahin dahil olmak üzere, şahin malzemeleri satan bölümleri de dolaşmayı unutmayın.

Duyduğumuza göre Jolly Tur şu anda Katar’a turlar düzenlemeye başlamış. Bir göz atabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan gelelim Katar’ın yeme-içme ve restoran dünyasına… Doha’da dünyanın her yerinden her çeşit ve her bütçeye uygun lezzetleri bulmanız mümkün. Şehirde sokak yemeklerinden tutun da, Michelin yıldızlı restoranlara kadar son derece renkli bir restoran skalası hakim. Biz kendi öncelikli tercihlerimizi ve seçtiklerimizi derledik.

Türkiye’de Katar’a dair daha önce bu denli derinliğe sahip bir yeme-içme rehberi hazırlanmadı. Şükürler olsun ki Harbiyiyorum.com olarak birçok şehirde ve ülkede olduğu gibi bu konuda öncü olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Aşağıda adı geçen her lezzet ve mekan hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili bağlantılara (Yazının içinde ismi geçen restoranların üzerine) tıklayabilir, detaylı restoran yazılarımızın tamamına bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden yazılarımızı rehber alarak Doha’da yemek yiyenlere ve lezzet keşif ehline afiyet olsun. Dualarınızı bekleriz.

Hem bize hem de Katar’a hayırlı ve de uğurlu olsun.

Selam ile…

1. Fahsa, Bander Aden Restaurant

Toprak kapta kısık ateşte saatlerce pişmiş, güveçte et yemeği. Et koyun eti. Bir suyu var ki banmalara doyamazsınız. Hayatımızda yediğimiz en iyi et yemeklerinen biriydi. Bander Aden Restaurant, Doha Souq Waqif içerisinde uygun fiyatlı, son derece lezzetli Yemen Mutfağı örnekleri sunuyor.

Adres: Near Arumaila Hotel, Al Jasra Street, Souq Waqif, Doha – Tel: +974 4437 5503

2. Künefe, Al Aker Sweets

Künefe bir Arap tatlısı. Her ne kadar biz Künefe’nin memleketini Hatay olarak bilsek de aslında Künefe Arapçada “knf” kökünden gelir ve “tel kadayıf” anlamına gelir. Bu bağlamda Al Aker Sweets‘de Künefe yemeden sakın dönmeyin. Bizdeki dışı sert olan künefe dışında, birde dışı yumuşak olan künefe çeşidinin de mutalaka tadına bakın. Doha’da birçok yerde şubeleri var. Biz Souq Waqif’takine uğradık.

Tel: +974 4411 1152

[wdi_feed id=”1″]

3. En Ucuz Şiş Kebap, Shujaa Restaurant

Kim demiş Katar’da çok ucuz yemek bulamazsınız diye. En ucuz şiş kebapçıyı bulduk. Shujaa Restaurant. Şiş kebapların tanesi 3 QAR. Tavuk, koyun, köfte. İstediğini seç. Katarlısı da, expatı da, turisti de gelip burada yiyor. Gece geç saatlere kadar açık. Afiyet olsun!

Adres: Souq Waqif, (Daha önce yazdığımız Bander Aden Restaurant’a çok yakın!) Tel: Yok. (Detaylı yazının içine mekanın Google haritasını gömdük. Oradan bakabilirsiniz.)

Katar'da en ucuz yemek nerede yenir?

4. Karak Çayı, Tea Time

Chai Karak (Karak Çayı) kuvvetli çay anlamına geliyor. Katar’a geldiyseniz Arapların gencinin de yaşlısının da çok sevdiği bu sütlü ve kaküleli çayı mutlaka için. Tea Time‘ın şehirde birçok şubesi var. Doha’daki en eski ve en çok tercih edilen çay büfelerinden biri.

Adres: Katar Souq Waqif Polis Merkezinin Karşısı – Souq Waqif  – Tel: Yok

Doha'da Karak Çayı Nerede İçilir?

5.  Falafel, Beirut Restoran

Ortadoğu mutfağına dair ne ararsanız bulabileceğiniz Doha’da kuruluş yılı 1960 (Neredeyse Katar tarihi kadar eski.) olan Beirut Restoran, salaş ama bir o kadar renkli mezelere ve lezzetli falafellere sahip bir Lübnan restoranı. Çok söze gerek yok, fotoğraf her şeyi anlatıyor.

Adres: Al Jazeera St, Doha, Katar – Tel: +974 4435 5258

6. Fine Dine Hint Yemeği, Saffron Lounge

Biraz bütçeyi artıralım ve Hint yemeklerine dönelim derseniz size kesinlikle Katara Cultural Village’daki Saffron Lounge‘ı tavsiye ederiz. 1 Michelin yıldızlı Hintli şef Vineeth Bhatia’nın danışmanlığında hazırlanmış mönüde şefe teslim oluyor ve Hint Mutfağı’nın en öne çıkan örneklerini deneme şansını elde ediyorsunuz. Daha önce Hint yemeği yemediyseniz, bu restoran aynı zamanda iyi bir başlangıç niteliğinde.

Adres: Building 26, Katara Cultural Village, Katara, Doha – Tel: +974 4408 0808

7. Magnolia’s Pudding, Magnolia’s Bakery

Evet, yanlış duymadınız. New York merkezli efsane tatlıcı Magnolia’s Bakery’nin Katar’da dört tane şubesi var. Meşhur Banana Puding tatlısını yemediyseniz hayatta yaşam damarlarınızdan biri eksik demektir. Magnolia’s Bakery dünyada nerede görülse üstüne atlanılması gereken bir tatlıcı. Biz Mall of Qatar’dakine denk geldik. Affetmedik.

Adres: Near Gate 2, Ground Floor, Mall of Qatar, Dukhan Highway, Al Gharafa, Doha –  Tel: +974 44922046

8. Khaboos, Sokak Lezzeti

Doha’da birçok çarşının girişinde akşam saatlerinde ortaya çıkan sokak satıcıları tarafından yapılan Arap/İran karması bir krep çeşidi Khaboos. İçine, humusi Nutella, mayonez, patates cipsi (Evet, patates cipsi) gibi şeyler eklenerek servis ediliyor. Aşağıda ne olduğunu anlatan güzel bir videosu var.

Adres: Souq Waqif girişindeki meydanda akşam saatlerinde bulabilirsiniz.

9. Sushi, Teatro Restoran

Sadece Ortadoğu değil Uzakdoğu mutfağının da en iyi örneklerini bulabileceğiniz Doha’da tüm dünyadan gelen birçok yetenekli şefler var.  Hal böyle olunca Japon mutfağı ve Japon mutfağı denilince ilk akla gelen Sushi’de iddialı birçok mekan mevcut. Biz Teatro Restoran‘ın hem sushi atölyesine katıldık hem de usta şeflerinden elinden çıkma sushi/sashimilerinden yedik. Bu yüzden de burayı tavsiye ediyoruz.

Pazartesi günleri sınırsız sushi günü. Sınırsız maki roll kişi başı 165 QAR.

Adres: City Centre Rotana Doha Hotel – 2.Kat – Tel: +974 4445 8888

10. Şiş Kebap, Kebab Al Tayeb

Tıpkı Shujaa gibi İran usulü şiş kebap yapan salaş kebapçı Kebab Al Tayeb’in iddiası kuruluş yılının şaşırtıcı bir şekilde 1937 olması. Yalnız Kebab Al Tayeb, Souq Waqif içerisinde gizli kalmış bir lezzet vahası gibi karşınıza çıkıyor adeta. Lezzet anlamında Shujaa ile kıyaslayacak olursak kesinlikle Kebab Al Tayeb’i tercih ederiz. Katarlıların da çok tercih ettiği bir kebap restoranı. Uğramadan dönmeyin.

Adres: Near Bismillah Mosque, Souq Waqif, Doha – Tel: 55248544

11. Manousheh (Lübnan Pidesi), Famous Backery

Tüm çevre lokantalara ekmek (naan) üreten bir fırın burası. Famous Backery’nin çeşitleri ise neredeyse sonsuz. Zahterli, peynirli, kekikli, peynirli, ballı peynirli, tuzlu peynirli, biberli, yumurtalı peynirli, ıspanaklı, nutellalı, tavuklu, bunların ikili kombinasyonluları, bunların üçlü kombinasyonları, bunların karışık halleri… Yani olay kısacası sizin fantazi dünyanızın genişliğine kalmış ölçekte. Fiyatları da 3 QAR’dan başlayıp 6 QAR’a kadar gidiyor.

Sadece fırını izlemek için bile gidilir.

Adres: Shujaa Restoranı Yanı, Souq Waqif – Tel: Yok

12. Cheeesecake, The Cheesecake Factory

İşte size Magnolia’s Bakery gibi Türkiye’de bulamayacağınız uluslarası bir zincir daha. The Cheesecake Factory, Amerika’dan yola çıkmış ve özellikle Cheesecakeleri ile ünlenmiş bir restoran. Efsaneleşmiş cheesecakeleri arasında dilediğinizi söyleyebilir, ya da bizim gibi yapıp “The Original Cheessecake”ini eşlikçi bir filtre kahve ile afiyetle midenize indirebilirsiniz.

Adres: Ground Floor, Mall of Qatar, Dukhan Highway, Al Gharafa, Doha – Tel: +974 44529019

13.  İran Yemekleri, The Village

Souq Waqif’taki The Village lüks bir restoran. İran, Hint ve Türk mutfağından örnekler sunuyor. Biz bu üç mutfak arasında İran yemeklerini denedik. Fattuş (Kıtır ekmekli İran salatası) ve Aash Reshte (kaküleli, kişnişli, beyaz fasülyeli ve mercimekli, bol yeşil renkli kremalı ve oldukça şifalı bir İran çorbası) ilk kez denediğimiz lezzetlerdi. Kebapları orta seviyede. Kuzu ve tavuk şişleri iş yapar, kıyma kebapta kesinlikle biz daha iyiyiz.

İran meze çeşitleri

İşte böyle… Umarız tavsiyelerimiz sizlere yardımcı olabilmiştir.

Eğer sizin de Doha, Katar gezilerinizde keşifleriniz olursa lütfen bu yazının altına yorum kısmına tavsiye olarak eklemeyi unutmayın.

Unutmayın bilgi paylaştıkça güzel.

Kapak Fotoğrafı: Muhammed Çelebi (Bu yazıdaki hiçbir fotoğraf kaynak göstermeden kullanılamaz.)
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Katar Doha’da Nerede Ne Yenir? Katar Yeme İçme Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir