KadıköyLevrek

Göztepe’de Levrek Buğulama Nerede Yenir? Park 14 Balık, Kadıköy, İstanbul

Göztepe sahilden solunuza Göztepe Parkı‘nı alarak Bağdat Caddesi ışıklara doğru yukarı doğru çıkarken sağ tarafta beyaz tonlara sahip Park14 isimli bir balık restoranı göreceksiniz. Şimdi diyeceksiniz ki “Burada balık ne alaka? Balık dediğin sahilde olur.” Lakin o öyle değil işte…

2000’li yılların başında Fenerbahçe sahilde bir efsane haline gelmiş olan Green House‘ın sahibi olan Cemal Aksu‘yu bilenleriniz var mı? Hah işte bilenleriniz varsa Park 14‘ün neden özel bir yer olduğunu hemen anlayacaktır. Çünkü Cemal Aksu bizzat kendisi özel bir adam.

2013 yılında Cemal abi, Green House ve akabinde Suadiye Cafe’den ihya olup, çocukluk hayali olan “bembeyaz örtülü masalar hayalimdi” konseptli balık restoranını açmaya karar veriyor.  Göztepe Parkı’nın hemen karşısında bulduğu yerin numarası 14 olduğu için de restoranının ismini Park14 Balık koyuyor. Bu kadar basit! İşte şimdi Cemal abinin zihnine yaklaşmaya ve neden özel biri dediğimizi anlamaya başlıyorsunuz.

Bir kere Cemal abi gerçekten, Cemal abi! Derdin mi var? Git ona danış. Hayat dolu. Hoş sohbet. İşinin başında. Titiz. İşini çok seviyor ve en önemlisi eğleniyor. Eğlendiğini de etrafa pek bir güzel gösteriyor. Ailesine aşık. Bir şeyi bilmiyorsa çok güzel ifade ediyor. Sağa sola sövdüğü zaman “Yahu bir insana sövmek bu kadar mı yakışır?” diyorsunuz. Etrafında “Hayatımda biri bana küfür edecekse bu kesinlikle Cemal abi olmalı.” diyen insanlar tanıdık.  Torunları var. Çocukları çok seviyor. Dünya tatlısı bir adam yahu… Ayrıca öp elini al harçlığını! O derece.

levrek-bugulama-park-14-balik-goztepe-02

Sohbetine birkaç defa iştirak etme şerefine nail olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim: Cemal abi çok ama çok özel bir adam! Eh, bu kadar özel adam dedik; dedik de restoranının da özel olduğunu anlamışsınızdır. Bizi bir gün öğle yemeğine karavanadan (aşçılar ve personelin öğle yemeği) tatmaya çağırdı, aşçılar bir pırasa yapmışlar parmaklarınızı yalarsınız…

Lakin konumuz balık. Durum böyle olunca bize de balığını anlatmak düşer. Cemal abi’de her şeyin leziz ve tertemiz olduğunu anlatmamıza artık gerek yok herhalde. Fakat şefin yaptığı bir Levrek Buğulama var ki aklımızı başımızdan aldı. Her yerde balık yiyebilirsiniz ama böyle güzel bir buğulama bulmanız çok zor.

İçindeki sebzeleri ile adeta bir balık çorbası gibi diyeceğiz ama değil. Buğulamanın içindeki parçaları yiyip üstüne bir de ekmek bandırmak istiyorsunuz. Tabağın içine girip yüzmek istiyorsunuz. Cemal abinin beyaz sevdasını o anda idrak edip şiir yazmak istiyorsunuz. Öyle bir buğulama işte.

Şimdi daha önce karavanadan çıkan pırasadan bahsetmiştik değil mi? Bir restoranın karavanısı on numaraysa o restoranın ana yemeklerini varın siz düşünün. Ah bir saniye! Unutmadan bizim için bir de salatasını ve denk gelirseniz minekop şişini mutlaka yiyin.

Şimdi Cemal abi (tam bir yıl sonra) yazdığım bu yazıyı okuyacak ve şöyle diyecek: “Ulan, amma yağlamışsın!

Uyy, severim seni ben Cemal abi!
Ayrıca yağ bizim işimiz.

Vesselam!

park14-balik-gozetepe

Park 14 Balık Restoran
Profesör Dr. Hulusi Behçet Cad. Semra Apt. No.14 Göztepe, Kadıköy / İSTANBUL
Tel: 0216 356 83 99

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir