BurgerNew York

Greenwich Village’da En İyi Hamburger Nerede Yenir? Corner Bistro, New York, Manhattan, USA

Evet belki çok burger insanı değiliz. Hamburger kıymasının gözlerimizle üzerinde bir ekmekle kapatılmamış halde doğrudan temasından yanayız. Ama bu ekmek arası köfte ve nevalelerden oluşan hamburgeri reddediyoruz anlamına da gelmiyor tabii. Bu yüzden New York Manhattan’da en iyi burger icracılarının birinden bahsedeceğiz bu yazımızda size: Corner Bistro.

Bize de sevgili Loplopculer.com Semih baba önerdi mekanı. O bir yeri öneriyorsa eğer gözümüz kapalı gideriz.

İlk olarak Corner Bistro’nun gerçekten -ismi üzere- köşede; etrafında oldukça eski (eskinin günümüze uzanışına şimdilerde vintıc -vintage- deniyor) ama keyifli dükkanların olduğu bir bölgede filmlerde gördüğümüz barlardan birine sahip tipik bir Amerikan Bistrosu olduğunu izah ederek başlayalım.

Manhattan’ın en iyi burgercilerinden biri olduğu için akşam saatlerinde ve hafta sonlarında epey talibi oluyor tabii buranın. Bu yüzden hemen girişteki üç masalı bar alanı dışında arka taraf restoran düzenine sahip.

Ama en güzeli elbette buradaki barın keyfini çıkararak burgerinizi yemek. Zira biz öyle yaptık. Bara oturduk. Önce bi Lager söyledik. Sonra da sakince konuşan ve bir o kadar da özgüvene sahip barmene burgerimizi sipariş ettik. Bu arada birçok yüksek sesli Amerikan vatandaş Corner Bistro‘ya girip çıktı. Öyle ki biz barda açıp kitap bile okuduk valla. Oturduğumuz bar taburesinden hiç kalkasımız gelmedi.

cheeseburger-corner-bistro-manhattan-usa-02

Efendim, hamburgere dönecek olursak. Çeşitler belli: Hamburger, Cheeseburger, Bistro Burger (Bacon’lı ve Cheese’li) Fiyatlar 7,99 – 9,99 USD arasında değişiyor. Bir de patates kızartması falan var…Barmen ya da garsonun burger köftemizin nasıl pişmiş olmasını sorması ise gerçekten on numara bir hizmet. (İşte bu her iyi burgecide olmalı.)

Biz genelde orta/az pişmiş severiz. Bu sefer de orta az pişmesini rica ettik ve tercihimizi Cheeseburger’den yana kullandık. 10 dakika sonra cheeseburgerimiz şişko bir köfte ile ve üst ekmeği kapatılmamış halde önümüze köpük bir tabakta servis edildi. Tam istediğimiz şekilde yani. Etle doğrudan göz teması kurduk anlayacağınız. Üzerinde de sarı bir peynir köfteye battaniye olmuş haldeydi. Altında da kocaman soğan halkası vardı. Ekmek ise fırınlanıp getirilmişti. Oh misti!

Köfte her ne kadar dışarıdan çok pişmiş gibi görünse de üst ekmeğini de köftenin üzeribe kapatıp bastırınca, sularını salıverdi sevgili abilerim, ablalarım. Yani o sular bizim önümüzdeki beyaz köpük tabağa aktıkça bizim de içimizin yağları yine içimize doğru eridi.

Burger köftesi hiç yağlı değil, aksine yağsızdı. Yine de suyunu içine hapsetmişti ve çok lezizdi. Burgerin yanında da üç-dört dilim kornişon turşu dilimlemişlerdi ki asiditeyi artırarak lezzeti tavan yaptırsınlar.

Aferin onlara. Vay efendim sonra neden çok yiyorsun! Eh valla o barda oturup da barmene karşı ilk kitap okuyan kişi olarak Amerikan tarihine geçtik herhalde. Biraz kibar görünmek için hemen ikinciyi sipariş etmedik. 2 saat sonra yine acıkmış gibi yapıp bir tane daha burger sipariş verdik.

Size de aynısını salık veririz.

Vesselam.

corner-bistro-manhattan-usa

Corner Bistro
331 West 4th Street, New York, NY 10014
Tel: (212) 242-9502

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Greenwich Village’da En İyi Hamburger Nerede Yenir? Corner Bistro, New York, Manhattan, USA

  • Beğenmene çok sevindim dostum. Manhattan’da onlarca yerde yiyip nedense en çok burayı sevmiştim

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir