Genel Yemekler

Hamursuz Tatlısı Nedir ve Hamursuz Tatlı Tarifi

Hamursuz tatlısı isminden bakınca günahsız, glutensiz diyet dostu bir tatlı gibi algılanmaktadır lakin Sinop’a özgü hiç de günahsız glutensiz olmayan bol kalorili bir tatlıdır. 

İsmini kim koyduysa gerçekten şakacı biriymiş.

Şekil ve form olarak baklavaya benzer. Ancak asla bir baklava değildir. İçerisinde un, süt, nişasta, yumurta, yağ, ceviz, şeker bulunur. Aynı baklava gibi açılan hamurların üstü şerbetlenerek servis edilir. İç malzemesi katiyetle cevizdir. 

Sinop’ta özellikle bayramlarda her hanede yapılır ve ikram edilir.

Gelelim Hamursuz Tatlısının nasıl yapıldığına…

Hamursuz Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • süt
 • un
 • nişasta
 • su
 • ceviz
 • yağ
 • şeker
 • limon

Hamursuz Tatlısı Yapılışı:

Yumurta, süt ve un karıştırılarak tatlı hamuru yumuşaklığında hamur yoğrulur. Yoğrulan hamur biraz dinlendirildikten sonra ufak parçalara bölünür. Bir miktar un ve nişasta birbirine karıştırılır ve bu karışım ile yufkalar açılır. Açılan yufkaların her iki tarafı da sacda hafif kızarana dek pişirilir ve ayrı bir tepsinin içine su konur. Başka bir tepsi ise yağlanır. Yufkalar su dolu tepsiye batırılıp çıkarılarak yağlanmış tepsiye üst üste döşenir. Yalnız her yufkanın arası sıvı yağ ile yağlanmalı ve kırık ceviz serpilmelidir. İşlem bittikten sonra üzeri yağlanıp börek şeklinde kesilerek fırına verilir. O arada tatlı şerbeti hazırlanır. Fırından çıkan tatlının üzerine şerbeti yedirilerek dökülür. Yalnız burada dikkat edilecek husus birinin sıcak, birinin soğuk olmasıdır.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Hamursuz Tatlısı Nedir ve Hamursuz Tatlı Tarifi

 • Edith Ünsalan Şenyuva

  Baba tarafından Sinoplu’yuz. Biz Nokul olarak biliyoruz. Başla yerlerde de Nokul olarak okumuştum. İlk kez Hamursuz isimini gördüm.
  Babaannem ve Büyük Halam çok güzel yaparlardı. Sadece “Nokul” derlerdi. Kurabiye tadında olduğundan Hamursuz tatlısı ismi ne kadar uygun bilemedim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir