DönerNew York

Hell’s Kitchen’da En İyi Et Döner Nerede Yenir? Turco, Manhattan, New York, USA

Şimdi arkadaşlar! Amerika’ya gelen dikkatli Türk kardeşlerimiz fark edeceklerdir. Önünüzde iki tane problem var: Biri “Helal Yemek Nerede Yenir?” Diğeri de “Halal Food” gerçekten bizim bildiğimiz gibi helal mıdır? İşte bu problemi ortadan kaldırmak için New York’da gurbette (gurubiyetten gelir, gariban da buradan gelir…) yaşayan ya da gezmeye gelen kardeşlerimize yıllardır “Amerika’da Nerede Türk Yemeği Yenir?” hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Önceki Amerika yazılarımızı da takip ederseniz dimağınızın inançlarınızla örtüşebileceği şekilde mutlu mesut sofralara oturabilirsiniz.

Bugün Manhattan’da Hell’s Kitchen (Kabir Azabı Mutfağı diye okunur) bölgesinde bulunan Turco‘dan bahsedeceğiz size. Aslında Turco full helal kesim bir “Türk Yemeği” restoranı. Yani bizim memleketteki klasik lokanta kafasında. Ama memlekette olmayınca tabii burası da gurbette olmuş oluyor… (Hehe!) Turco’ya gel mercimek çorbanı iç, sıcak yemeğini, İzmir köfteni ye git. Ama aynı zamanda kebabını da ye, ayranını da köpürt, cacığını da hüplet v.s. Yani Türk yemeği özlemini, inançsal vicdan azaplarını burada gider.

[wdi_feed id=”1″]

Ayrıca burada “Can I get a Doner?” falan demene de gerek yok. Çalışanları da Türk. Türkçe konuş, siparişini Türkçe ver. Türkçe düşünerek yemek ye! Türkçe şükret. Türk lirası ile öde. (Burası şaka ha!) Yani bu sayede dünya sana 5 dakikalığına güzel bir yer haline gelsin.

Merve Ayran Et Döner New York

Ama elbette bizim işimiz lezzet avcılığı! Burada da size özellikle bir tavsiyemiz olacak. Burada Et Döner yiyiniz efendim. Neden mi? Çünkü et döner dedikleri aslında kuzu etinden döner de o yüzden. Tamam bir Bayramoğlu Döner değil ama parça et ve kıyma karışımı kuzu bütün rayihasını burunda ve dudakta hatırı sayılır şekilde hissettiriyor. Ayrıca oldukça mukavvi bir porsiyonda, bir başka deyişle gayet Amerikan standartlarında önünüze servis ediliyor. 70 model Cadillac gibi geniş maşallah. Üç Avrupalıyı doyuracak ebatta. Hey Maşallah. Bir de Helal…Sevaba gel. Yeme de yanında yat! (Bu da nasıl bir cümleyse artık)

Burada isteyen tavuk döner de tercih edebileceği gibi dönerini pide ve lavaş arasında dürüm şeklinde de alabilir. Mercimek çorbası, tavuk suyu çorba falan da içiniz lütfen. Bizim önerimizle gidiyorsanız cimrilik yapmayınız lütfen.

[wdi_feed id=”1″]

Aklımıza gelmişken; Turco’da hoşumuza giden bir nokta daha var. Ondan da bahsedelim. Porsiyon dönerimizi sipariş ederken döner/pilav kombinasyonumuz için bize yöneltilen “Bulgur mu olsun, pirinç mi?” sorusu çok hoşumuza gitti. Çünkü biz her zaman tercihimizi bulgurdan yana kullanırız. Ayrıca bu soru Türkiye’deki hiçbir döner şopta sorulmaz! Oysa ki önemlidir…

Hanımlar, beyler… İşte size Manhattan New York’ta bir Türk Restoranı tavsiyesi daha vermiş olduk. Üstelik Helal! Ne diyelim?

Yiyiniz. Helal olsun. Bizi izlemeye devam edin.

Turco - Türk Restoranı, Manhattan, New York

Turco Mediterranean Grill
Adres: 604 9th Ave. Hell’s Kitchen, Manhattan, New York (9th Avenue between 43rd-44th Street)
Tel: 212 5108666

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir