YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Islak (Wet) Martini Nedir, Nasıl Yapılır?

İster bir şık kokteyl partisi için hazırlanıyor olun, ister sadece kendinize özel bir içecek arıyorsanız, ıslak (wet) martini her zaman doğru bir seçimdir. Bu klasik kokteyl, dünya genelinde popülerliğini koruyan ve herkesin kolayca yapabileceği bir içecektir.

Islak martini, kuru martiniye göre daha fazla buz ve su içerir. Bu, içeceğin daha hafif ve serinletici olmasını sağlar. Ayrıca, bazılarına göre ıslak martini, daha tatmin edici bir lezzete sahiptir.

Martini, aslen İtalya’dan gelir ve ilk olarak 1800’lü yılların başlarında yapılmıştır. Ancak, günümüzdeki popüler hali, Amerikalı kokteyl ustası Martini di Arma di Taggia tarafından icat edilmiştir.

Islak martini, basit ancak şık bir içecektir ve çeşitli farklı varyasyonları vardır. Bazıları yeşil zeytin veya limon kabuğu ile süslerken, diğerleri sadece buz ve martini kullanır. Kendi zevkinize göre bir tarif deneyebilir veya tarifi kişiselleştirebilirsiniz.

Islak martini, lezzeti ve kolay hazırlanabilirliği ile her zaman popüler olacak bir kokteyl klasiklerinden biridir. Bir sonraki kokteyl partinizde, bu basit ama zarif içeceği deneyin ve misafirlerinizi etkileyin.

İşte size Islak (wet) Martini tarifi;

  • 6 cl London Dry gin
  • 1.5 cl kuru vermut
  • 1 dilim limon kabuğu
  • 1 yeşil zeytin

Martini bardağı dondurucuda soğutulur. Boston shaker içerisine buz konulur ve üzerine gin ve kuru vermut eklenir. 20-30 saniye boyunca iyice çalkalayın. Soğuk martini bardağına süzün. Limon kabuğu dilimi ile bardağın kenarını ovalayın ve bardağın içine atın. Yeşil zeytin ile süsleyerek servis edin. Afiyet olsun!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir