Diğer ListelerŞarküteri

İstanbul’daki Şarküteriler Listesi – 2015

Şarküteri denince salam, sucuk, pastırma, kavurma gibi ağız sulandırıcı bilumum et ürünleriyle, birbirinden lezzetli süt ve süt ürünlerinin satıldığı yerler gelir aklımıza. Bir bakıma doğrudur da.

Ancak içerdiği lezzetler sadece et ürünleri ve süt ürünleri ile sınırlı değildir. Yöresel lezzetlerin yanı sıra zeytininden, salça çeşitlerine, helvadan, turşu çeşitlerine, bal ve reçellerden, meze çeşitlerine kadar birçok zengin lezzet ihtiva ederler. Bu yüzden 7/24 içerde kapalı kalsak da çıkmak istemeyeceğimiz yerlerin başında gelir şarküteriler.

İçeri girdiğimiz andan itibaren bizi kokusuyla mest eder. Ürünlerinin her zaman taze olması alışveriş için şarküterileri tercih etme sebebimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kere daha doğrular. Hafta sonu kahvaltıları için yapılan ziyaretlerin yanı sıra özel günler ve yeni yıl alışverişleri içinde en çok ziyaret ettiğimiz yerler arasında gelir.

Şarküteri kelimesi esasen Fransızca “Charcuterie” sözcüğünden dilimize gelmiştir ve her ne kadar kelime olarak domuz eti yenen ülkelerde özellikle domuz etinden hazırlanan ürünlerin (domuz pastırması, jambon, sosis vb.) imalatı ve ticaretinin yapıldığı dükkan anlamına gelse de domuz etinin tüketilmediği ülkelerde de diğer kırmızı etlerden yapılan hazır ürünlerin satıldığı dükkan ya da bölüm olarak Dünya genelinde yaygınlaşmış ve evrensel bir sektör haline gelmiştir.

Biz de Harbiyiyorum olarak  hafta sonu kahvaltılarınız, yaklaşan özel gün ve yılbaşı alışverişleriniz için İstanbul’da yer alan Şarküterileri araştırdık.

İşte İstanbul’un şarküterileri…

1- Gözde Şarküteri, Kadıköy

Picture 1 of 16

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sokak, No 8, Kadıköy, İstanbul | Telefon: 0216 346 02 40


Fotoğraf: Foursquare


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir