En İyilerOdaTV Yazıları

İstanbul’un En İyi Karadeniz Pidecileri (Sizin Seçiminizle…)

İstanbul’daki En İyi Karadeniz Pidesi Yapan Mekanlar

Dönerci ve lahmacunculardan sonra geçtiğimiz günlerde 580 bin kişiye bu kez İstanbul’daki En iyi Pidecileri sorduk. Yine yüzlerce yanıt geldi. Yine her zamanki gibi gelen yanıtları doğru kategori altında tasnif edip bir liste hazırlamak da bana kaldı. Konya etli ekmek, Kastamonu etli ekmek, Cantık, Tokat pidesi, İstanbul güveççileri, Develi Cıvıklısı, Bafra Pidesi (Samsun da Karadeniz biliyorum ama olsun) gibi genel teamüldeki Karadeniz pidecilerinden farklılaşan Anadolu pidelerini ve pidecilerini liste dışı bıraktım ve önce İstanbul’daki şu ana akım Karadeniz (Trabzon Giresun, Rize usulü yapan) pidecilerinin üstesinden bir geleyim istedim. 

Sözü fazla uzatmıyorum. İşte sizin seçiminizle İstanbul’un en iyi 10 Karadeniz pidecisi…

1.Pideban, Sarıyer

İstanbul’da “Pide” denilince en çok telaffuz edilen yer Pideban. Bunun sebebi İstanbul’un ilk Karadeniz pidecilerinden biri olması. Kuruluşu: 1977. Pideban’ın bugün bir kaç şubesi var ancak en eskisi ve en çok bilineni Sarıyer merkezde olanı. Tabii ki en öne çıkan pideleri, yuvarlak açık Karadeniz pidesi ile kapalı kavurmalı pidesi.

2.Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi – İbrahim Usta, Fatih

Fatih’teki eski meşhur Karadeniz Pidecisi’ni bilenler bilir. İbrahim Usta işte o meşhur pidecinin ustasıdır. Ustaların ustası yani. Dünya tatlısı bir insan. Daha önce 2019 yılında KRT’ye yaptığım programda da “Fatih Kadınlar Pazarı’nda Nerede Ne Yenir?” bölümünde kendisine yer vermiştim. Eskiden olduğu gibi yine aynı çok katlı fırını ve malzemelerle Karadeniz Pidesinin İstanbul’daki en iyi örneklerini sunmaya devam ediyor. 

3.Lider Pide Tepeüstü Merkez, Ümraniye

Anadolu Yakası’nın ilk Karadeniz pidecilerinden biri. Bu yüzden İstanbul Anadolu Yakası’nda ismi en çok zikredilen pideci de Lider Pide. Ben de çocukluğumdan bu yana ailemle yıllardır buraya pide yemeye giderim. Açık peynirli yuvarlak pidesi ve kapalı kavurmalısı benim favorilerim. Tüm malzemeleri Trabzon’dan geliyor. 

Pidesinin hamuru kalındır ama içine konulan malzemeyi de anca çekiyor zaten. 

4.Haçapuri, Kadıköy

İki üstte İbrahim Usta’dan bahsettim ya hani, işte Kadıköy merkezdeki Haçapuri de İbrahim Usta’nın yetiştirdiği pidecilerden. Yani aynı ekol. Çok katlı, ısıyı eşit dağıtan fırınlarına varana kadar aynı üstelik. Zaten her iki yerde de pideleri deneyecek olursanız benzerliği fark edeceksiniz. 

Haçapuri, Gürcistan pidesine verilen isimdir ve bence pidelerin atasıdır. Bu sebeple Kadıköy’deki bu pideciye verilen isim de epey manidar, benim de çok hoşuma gidiyor. 

5.Karadeniz Tadal Pide Salonu, Sultanbeyli

Son zamanlarda gördüğü ilgi oldukça artan ve sizlerin de çok önerdiği bir pideci. Üstelik pideyi elle yediğiniz, çatal bıçak servis edilmeyen bir mekan. Pidelerin üzerine bolca tereyağı konduğu için elle yemekten yakınan çok ama Karadeniz pidesiyle özdeşleşmek isteyenler için bire bir. Burada her zamanki gibi tavsiyem kapalı kavurmalı ve açık peynirli pide. 

Eğer denemediyseniz çiğden pişen çiğ kıymalı açık pidesini yemenizi özellikle tavsiye ederim. Çiğ kıyma fırında pidenin hamurunun içinde pişiyor ve suyunu/rayihasını salıp bambaşka bir lezzete dönüşüyor. 

6.Köşem Karadeniz Pide, Göztepe

Göztepe’de Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinde pek az kişinin bildiği ama mazisi oldukça eskilere dayanan bir Karadeniz pidecisi de Köşem. Köşem ismi köşe bir dükkan olmasından geliyor. 1982’den bu yana 5-6 masa ile hizmet veriyor. Ürünler, menü, çalışanlar hepsi aynı. En son yıllar evvel gittiğimde benim Beyoğlu’nda fotoğrafını çektiğim Şimşek Pide’deki pide fotoğrafını kullanmışlardı. Bu kadar lezzetli pideler yapan bir yerin kendi fotoğraflarını kullanmamasına şaşırmıştım bir tek. 

7.Çotanak Pide, Bağcılar

Ustaları ve sahipleri Giresunlu olan ve yine aynı şekilde ürünleri Giresun ve Trabzon’dan gelen bir başka Karadeniz pidecisi daha. Giresun pidesi yaptıklarını iddia ediyorlar ve Bağcılar civarında fanatikleri çok. 2004 yılında kurulan Çotanak Pide’nin kavurmalı peynirli açık pidesi pek meşhur. 

Bu arada ek bilgi; Giresun’da fındıkların olduğu dala “Çotanak” deniyor.

8.Karadeniz Pide ve Kebap Salonu, Sezai Amca, Vefa, Fatih

Unkapanı’nda İMÇ Blokları arasındaki enfes bir Karadeniz Pidecisi daha. Vefa Bozacısı’na gidiyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir lezzet noktası. Sezai Usta çok eski bir pide ustası. 1981’den bu yana hizmet veren mekan özellikle Vefa semti sakinleri tarafından çok seviliyor. 

9.Trabzon Fırını, Büyükçekmece

Beykent Sanayi Sitesi içerisinde yer alan Trabzon Fırını gizli bir lezzet noktası. Tüm ürünlerini Trabzon’dan getiriyorlar. Klasik bir fırın olarak Trabzon ekmeği de sunan fırında ayrıca yuvarlak açık peynirli ve çiğ kıymalı yuvarlak pidesi mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

10.Kuzina Pide, Eyüp

Eyüpsultan’da Karadeniz pidesi arıyorsanız istikametiniz burası olmalı. Çıtır çıtır pideler yanına açık ayran ile bol tereyağlı Trabzon pidelerine doyacağınız bu mekanda tavsiyemiz açık kıymalı peynirli ve tabii ki açık peynirli, tek yumurtalı yuvarlak Karadeniz Pidesi.

İşte sizlerin seçimi ile İstanbul’da Karadeniz Pidesi’ne doyacağınız en iyi on mekan.

Afiyet olsun.

Salih Seçkin Sevinç – ODATV Yazıları

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir