EyüpsultanHamur İşiİstanbulNE YİYELİMNEREDE YİYELİMPideTürkiye

İstanbul’da Çökelekli Tokat Pidesi Nerede Yenir? Tarihi Tokat Pidecisi, Eyüpsultan, İstanbul

Eyüpsultan’a gittiğimizde yüzümüze tokat gibi çarptı. Nasıl olur dedik. Tokat’ın pidesi mi varmış? Tokat’ta yemek kültürü mü varmış da, sen tal oradan kalk İstanbul’un Eyüpsultanına gel, üstüne “Tarihi Tokat Pidecisi” diye lokanta aç. Bak bak baksen bak! Lakin olmuş işte sevgili lezzet düşkünü dostlar. Tam da bu amaç üstüne açılmış hem de…

Tokat’lı Bahri Abi İstanbul’da yaşıyor lakin Tokatlıların Tokat’ta gece gündüz yediği çökelekli pidesini hiçbir yerde bulamıyor. “İstanbul’da Tokat özlemini gidereceğim bir yer olsa keşke.” diyor ve ekliyor “Biz Tokatlılar Pazar sabah kahvaltısında, bayramlarda, mevlitlerde, düğünlerde, cenazelerde hep Tokat’ın meşhur çökelekli pidesini yeriz aslında.”

İşe bakın ki, İstanbul’da bir tane bile Tokat temalı restoran dahi yok. O da ne yapsın iş başa düştü diyor ve memleketinin özlemini duyduğu çökelekli pidesini kendisi yapmaya karar veriyor. Sırf bu sebeple Tokat’tan pide ustaları transfer ediyor. Malzemelerin hepsini, bilhassa çökeleği Tokat’tan bir köyden alıyor. “Zaten bu çökelek Tokat’tan olmazsa, o Tokat pidesi olamaz!” diyor Bahri Abi.

Tokat Pidesi deyince akla ilk çökelekli pide geliyor ama bir de kıymalı Tokat pidesi ve şekli Muska gibi olduğu için Muska pidesi var. Kısacası Bahri Abi Tokatlılar için mihmandar olmuş ve Tokatı İstanbul’a ayağınıza getirmiş. Daha ne olsun? Takdir etmek ve desteklemek lazım…

Pidelerin kesilirken çıkardığı çıtırtı bile Tokat’taki ile aynı.” diyor Bahri Abi.

Peki Tarihi Tokat Pidecisi nerede? Eyüpsultan’da Kasım Çavuş Camii’nin hemen arka sokağında… Tabelasında bir kasket resmi var, yanında da Tarihi Tokat Pidecisi yazıyor. İşte o kasket dükkanı içinde fırının başında duvara asılı olan kasketin resmi. Bahri Abi’nin rahmetli dedesinin kasketiymiş. O da lokantanın simgesi olmuş.

Lezzete gelelim…

Biz çökelekli pidemiz hazırlanırken bir pide ne kadar farklı olabilir ki diye düşündük ve düşüncemizin ne kadar yanlış olduğunu yiyince anladık. O çökeleğin ekşiliği, lezzetin farklılığı, hamurun çıtırtısı, üstüne sürülen tereyağı aman aman sabahlar olmasın! Yer yemez gerçekten “Tokat Pidesi” diye farklı bir pide olduğuna şehadet getirdik. Yediğimiz hiçbir pideye benzmiyordu ve lezzet hafızamıza yeni bir palet olarak giriş yaptı.

Hasılı Bahri Abi bu işi yapmış! İyi de yapmış… Tokat gastronomisi adına büyük bir adım atmış. Lakin restoranların zaten enkaz dönüştüğü şu zor zamanlarda yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar var. Öncelikle her Tokatlıyım diyen kişinin bu lokantayı ziyaret etmesi boyunlarının borcu. Tokatlı derneklerin, Tokatlı işadamlarının bu restoranı her yerde anlatmaları, toplantı ve organizasyonlarında ondan pide sipariş etmeleri boyunlarının borcu. Gastronomi ile ilgili içerikler yapanların, yemek yazıları yazan gastronomların bu mekanı gidip incelemeleri, hakkında yazılar yazmaları içerik üretmeleri boyunlarının borcu.

Destek için siftah bizden, bereketi Allah’tan.

Karadenizlilerin ele geçirdiği pidecilik sektöründe Tokat Pidesi Eyüpsultan’dan İstanbul’un hareketli yaşamına tokat gibi giriş yapmış… Sıkı durun.

Pide savaşları kızışacak!

Veselam…

Tarihi Tokat Pidecisi
Eyüp Merkez, Balıkçı Bakkal sokak, Kasım Çavuş Camii arkası No:12, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
Tel: 0542 4401760

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “İstanbul’da Çökelekli Tokat Pidesi Nerede Yenir? Tarihi Tokat Pidecisi, Eyüpsultan, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir