Genel Yemekler

İsveç Köftesi Nedir?

İsveç köftesi , İsveç mutfağının en yaygın olarak bilinen misket şeklindeki köftesidir. İsveççe’de adı “köttbullar” olarak bilinir. Çoğumuz bu köfteyi, İsveç kökenli IKEA şirketi tarafından satıldığı için biliyoruz.

İsveç köftesi genel olarak ince kıyılmış et, yumurta, ekmek kırıntısı, soğan, çeşitli baharat ve süt içermektedir. Bazı yerlerde süt yerine krema, ekmek kırıntısı yerine un ya da patates püresi de kullanılmaktadır. Köfte harcı misket şekli verilip kızartıldıktan sonra yaban mersini reçeli, özel et sosu ve haşlanmış veya kızarmış patatesle birlikte servis edilir.

İsveç Köftesinin Keşfedilmesi

Gelelim asıl mevzuya… İsveç köftesini İsveçliler mi bulmuşlardır? Evet, ama Osmanlı mutfağında bulmuşlardır :)) İsveç Kralı XII. Karl, Rus Çarı Deli Petro ile 1709’da yaptığı savaşı kaybedince, kendini can havliyle Osmanlı topraklarına atmıştır. 5 yıl boyunca Osmanlı topraklarında yaşayan XII. Karl, bakmış ki bu ülke köfte cenneti, “bir tanesini araklasam bir şey olmaz herhalde” demiş :)

5 yıl sonra ülkesine dönerken köfteyle, etli lahana dolması tarifimizi alıp da gitmiş.

Aradan zaman geçmiş, köftenin üstüne sos bulunmuş, yanına reçel konulup, biraz daha dünya mutfağı kıvamına getirilmiş. Sonra da elin oğlu gelip kendi köftemizi bize İsveç köftesi diye yutturmuş. Yersen ;)

Köftelerinin sayısız çeşitliliğiyle dolu olan mutfak kültürümüzü anlatmaya gerek yok ama bunlardan kaçı dünyaca biliniyor? Pazarlama önemli. Biz mutfağımıza sahip çıkmazsak işte böyle köftemize, kahvemize, baklavamıza sahip çıkarlar. Sonrada bize İsveç Köftesi diye yağlayıp ballayıp yuttururlar.

Türk yeme-içme kültürümüze sahip çıkmamız ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmamız dileğiyle…

*İsveç köftesi hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair öngörüleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir