Genel Yemekler

Kars Gravyeri Nedir Nasıl Yapılır?

Kars Gravyeri Nedir?

Kars Gravyeri, dünyadaki emsalleri arasında doğasındaki biyo çeşitliliği, üretim kültürü ve hayvan ırkından kaynaklanan kendine has rayiha ve renk farklılığı olan bir peynir çeşididir.

1800’lü yılların sonunda İsviçre’li gravyer üreticilerinin Kars’a gelip burada araştırmalar yaptıktan sonra, bölgenin gravyer üretimine uygun olduğunu görüp yerel halka gravyer yapımını öğretmesi ve Kars’ta mandıralar açması vesilesiyle ortaya çıkmıştır.

Gravyer asil bir peynir çeşididir. Kadimdir. Kars’ta gravyer üretimi için mandıralar kuran İsviçreli peynir imalatçılarından bu gravyer yapımını öğrenen Kars yerlileri, öğrendikleri bilgiyi kuşaktan kuşağa aktararak bu kadim geleneği sürdürmektedir.

Kars Gravyer’in Şekli ve Yapılışı

Şekil itibariyle bendir ya da çember benzeri çelik kalıplar içinde cendereye dökülen peynir tanecikleri meşakkatli işlemler ve uzun bekleyiş sonrasında gravyer tekerlerine dönüşür. Kocaman delikli, sarı renkli bu asil peynir, çizgi filmlerden görmeye alışkın olduğumuz ve ayrıca emojilerde karşımıza çıkan peynirin ta kendisidir.

Kars Gravyer üretimi ortalama 120 gün sürer ve bu süreçte en az 5 kişi çalışır. Bu yüzden oldukça değerli bir peynirdir.

Kars Gravyerinin ortalama dört yıl raf ömrü vardır. Yaşayan bir peynirdir. İçindeki bakteriler ve protein parçalayan enzimler karaciğerinizin yapacağı işi kendi başına yapar; bu yüzden gravyer doğrudan bağırsağınızda probiyotik ve protein olarak sindirilir. Bu bağlamda şifalı bir peynirdir de diyebiliriz.

Yapılışı konusuna gelince; “Kars Gravyeri Nasıl Yapılır?” yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kars Gravyeri Nedir Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir