İzmirTürk Kahvesi

Kozbeyli’de Dibek Kahvesi, Şakir’in Dibek Kahvesi – Foça, İzmir

Yolunuz Foça’ya düşerse yol üstünde küçük köyler görmeniz mümkün. Bir bölgeyi köyleri ve yaşayanlarıyla tanımak isteyenlerdenseniz, direksiyonu bu tarafa kırmanız ve biraz soluklanıp kendinizi köyün havasına bırakmanız yapılacak en iyi şeylerden biri olacak. Kozbeyli Köyü’ne rotamızı çevirirken hem köyü tanımak hem de şu meşhur dibek kahvesinden içmek vardı aklımızda. Sadece dibek kahvesini içmekle kalmadık, Şakir Abi’yi de tanıdık.

Şakir Abi zaten söze “Nasıl gidiyor?” diye başladı. Fena gitmiyor da abi senin şu dibek kahvesi pek meşhur diyorlar… “İçersiniz kahveyi, sen gel önce dibeği gör. Nasıl gidiyor?”

Dibek, taştan ya da ağaçtan yapılmış, tahıl ve benzerlerini ezmede kullanılan büyük havandır.

Dibek kahvesi, dibekte el emeğiyle öğütülen kahveye denir. İstenirse farklı baharatlarla karıştırılıp farklı tatlar elde etmeye de müsait olan bu kahve öğütme yöntemi oldukça eski bir gelenekten gelir. Bunun için özel karışımlar hazırlayan kahveciler mevcut. Şakir Abi ise kahve çekirdeklerinin orijinal tadını tercih etmiş.

Bu mekan, 1935’te Osman Amca’nın Dibek Kahvesi’ymiş. 1990’da işletmeyi devralan Şakir Abi, o günden bu yana mekanı işletmeye devam ediyor. Senin nasıl gidiyor, dedik, iyiymiş şükür.

Yeşil kahve çekirdeklerini göstererek başlayıp bize adım adım kahveyi nasıl yaptıkları anlattı sonra.

Arabica kahve çekirdeklerini tellerin içinde, odun ateşinde 30 dakika kavuruyorlarmış. Kavruk çekirdekleri ihtiyaçları kadar alıp dibekte dövüyorlarmış. Elekten elenen kahve pişirmeye hazır oluyormuş. Elekte kalanlar ise dibeğe geri atılıyormuş.

Dibeğin hemen karşısındaki mutfakta kahveleri pişiriyorlar. Kahve kokusu harika… Kahveyi kavruk sevenler içinse odunsu ve yanık bir tadı olan, sert bir kahve çıkıyor ortaya.

Mekanda aynı zamanda kahvaltı etmeniz ve gözleme yemeniz mümkün. Otlu peynirli gözlemeleri görünce bizim diyetler bozuldu. Yine de hiç pişman olmadık. Bizden söylemesi.

 

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

One thought on “Kozbeyli’de Dibek Kahvesi, Şakir’in Dibek Kahvesi – Foça, İzmir

  • özgür dost

    şu ege’de kozbeyli kadar overrated bir yer yoktur.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir