BalıkÇanakkaleDeniz ÜrünüNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiye

Küçükkuyu’da En İyi Izgara Sardalya Nerede Yenir? Limantaşı Plaj Cafe Restaurant, Assos, Çanakkale

Gelin sizi Küçükkuyu Çanakkale’de pek keyifli bir lezzet noktasına götürelim. Malum ne zamandır Türkiye’den bir yere götürmüyorduk. Mekanın ismi Limantaşı Plaj Cafe Restoran. İsmi her şeyi izah ediyor aslında. Önünde ufuğa uzanan denizi, iskelesi ve plajı olan bir restoran burası. 

Assos yolu üzerinde bir plaj, lakin girişi ücretsiz. Hani Alaçatı ve Bodrumdakiler gibi değil. Bodrum ve Alaçatı’dan bakarsanız buraya salaş dersiniz. Lakin burası aslında olması gereken, akl-ı selim, mutedil, sakin, mukavvi ve dahi samimi. Sadece yiyip içtiğinizi ödüyorsunuz. Harcama limitiniz de yok, kazıklanma derdiniz de yok. Çünkü restoran yemeklerinin fiyatları gayet makul. 

Sabah kahvaltıya gelip, denize girdikten sonra öğle ve akşam yemeğini de yiyerek dönen müdavimleri var. 

Şimdi böyle dedik diye kapıdan her geleni de almıyorlar çünkü kapasitelerini çok iyi biliyorlar. Kötü hizmet vermektense hiç vermemeyi tercih eden bir aile işletmesi burası. O yüzden gittiğinizde yer bulup bulamayacağınızdan emin olmak için öncesinde mutlaka aramanızı öneririz.

Bölgenin “Hulk” u dediğimiz ama kalbi yumuşacık olan kıymetli Ali İsmet Ural Abimiz hüzünlü bir günümüzde bize Limantaşı’nı önerdi. Gidin ızgara sardalya yiyin, yanında da salata ve rakı yapın dedi. Sağ olsun.

En yeni lezzet ve mekan keşif videolarımız için Harbiyiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Teşekkürler.

Büyük adam. Tam da dediği gibi yaptık. Gün batımına yakın deniz kenarında çam ve zeytin ağacı gölgeliğinde bir masaya oturduk. Mekanın yıllardır işletmecisi olan Hasan Bey yanımıza geldi ve bizimle ilgilendi. Ona sorular sorduk, hikayesini dinledik. Hatta yetmedi bir de yeni Yotube serimiz olan “Mekanınız Hayr’olsun!”a bölüm bile çektik.

Öğrendikl; elektrik ruhsatı yokmuş işletmenin yıllardır. Tüm elektriği güneş enerjisi ile sağlıyorlarmış. Bu bilgi bile hem Limantaşı Plaj Cafe ve Restaurtant’ı hem de Hasan Abi’yi daha çok sevmemizi sağladı.

“Biz burada sardalyada iddialıyız. Her zaman sardalyamız bulunur.” dedi Hasan Abi. Uzun zamandır yemediğimiz kadar iyi (yağı, suyu içinde kalmış) ızgara edilmiş sardalya yedik. Yanına da Çanakkale domatesinden, tam kaşıklamalık ve ekmek bandırmalık bir çoban salata söyledik. Bu ikisi zaten başlıbaşına bir lezzet şöleni. Üstüne bir de anne patatesi, kendi yaptıkları birkaç meze ve rakı da gelince değmeyin keyfimize dostlar. 

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip edin.

Gün batımına bak, ufka bak, masadaki lezzetlere bak, rakıyı yudumla derken bir an Bozcaada’daki Vahit’in Yeri’nin kurulduğu ilk yıllara gitti-geldi aklımız. Bozcaada Ayazmasının en naif zamanlarını çağrıştırdı bize… 

Türkiye’de bir restoran yozlaşması var. Enflasyon yüzünden. (Yani inşallah öyledir) Bu sebepten uzun zamandır gezdiğimiz birçok restoranı Harbiyiyorum.com’a yazmaya değer bulmuyoruz. İçimizden gelmiyor. Bu yüzden komşu Yunanistan’ın başkenti Atina üzerine kapsamlı bir Atina Lezzet Rehberi hazırlamaya karar verdik altı aydır. Onun üzerine çalışıyoruz. 

Yine de bu yaza bir not düşelim ve Küçükkuyu’nun önemli bir lezzet noktasını da sizinle paylaşalım istedik. 

Ülkemizde hala doğru, etik, lezzetli ve cep dostu restoranlar mevcut sevgili dostlar. Türkiye’den vazgeçmiş değiliz. Bu tip yerleri keşfetmek bile bize hala umut veriyor.

Afiyetle kalın, mutlu yazlar. 

Vesselam. 

Limantaşı Plaj Cafe Resturant
Küçükkuyu Assos Yolu, 17980 Küçükkuyu/Ayvacık/Çanakkale
Tel: 0532 5625596

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir