Gurme Haber

Kuraklık Korkutuyor, Çiftçi Kan Ağlıyor!

Küresel Isınma Tüm Dünyayı Olduğu Gibi Türkiye’yi de Etkisi Altına Almaya Başladı

Tüm Türkiye’de kuraklık çiftçilere zor günler yaşatıyor. Adeta taşa dönen toprakta çiftçiler buğday ekimi yapamazken, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verileri kuraklığın korkutan boyutunu gözler önüne serdi. Aralık 2022, son 52 yılın en sıcak Aralık ayı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de son aylardaki yağışların azlığı ve barajlarda su doluluk oranların düşmesi, kuraklık riskini yeniden gündeme taşıdı. Ocak sonunun gelmesi, hala ne yağış ne de kar yağışının olmaması ve mevsim normallerinin üzerinde seyir eden sıcaklıklar korkutucu bir hal aldı.

Ya çiftçi ne yapsın? Su bekleyen, yağmur bekleyen topraklar, mahsüller ne yapsın?

Günümüzde; dünyada, karşılaştığımız küresel ölçekte en büyük sorunlardan birisi olan kuraklık, bugün gelinen nokta itibariyle fiziksel ve doğal çevre, kent yaşamı, kalkınma ve ekonomi, teknoloji, tarım ve gıda, temiz su ve sağlık olmak üzere hayatımızın her aşamasını derinden etkiliyor. Uzmanlar, önümüzdeki bir kaç aydaki yağışların çok önemli olacağını vurguluyor. Özellikle Doğu illerinde yaşanan anormal sıcaklıklar ve yağışsızlık hem çiftçiyi hem de mahsül ve ekinleri bitirmek üzere. Bu işin sonu tabii ki bizleri, yani tüm dünyayı etkileyecek.

blue and white planet display
Photo by Pixabay on Pexels.com

Meteoroloji’nin açıklamalarına göre ise; 2023 su yılı yağışları Trakya’nın batısı, İstanbul, Çanakkale, Bursa, Yalova, İzmir’in batı ve kuzey kesimleri ile Isparta, Kırıkkale, Kırşehir, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde normallerine göre yüzde 60’tan fazla azalma, Adıyaman civarlarında ise yüzde 40’tan fazla artış göstermiş. İstanbul’daki barajların doluluk oranı 10 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yüzde 31.65 seviyesinde. Son 10 yılın aynı tarihteki doluluk oranlarıyla karşılaştırıldığında bu, son 10 yılın en düşük ikinci oranı. Ankara’daki aktif doluluk oranı ise yüzde 18.18.

Gidişat iyi değil, durum hiç iyi değil. Hava durumuna bakılırsa önümüzdeki 10 gün yine yağış yok.

Umarız doğru önlemler ile küresel ısınma krizini atlatabiliriz. Aksi halde insanlık adına işin rengi çok değişecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir