DönerNew York

Manhattan’da Etli Tavuklu Salatalı Helal Yemek Nerede Yenir? The Halal Guys, Midtown West, New York

Yine bir gün New York’dayız, Mısırlı Mohamed Abouelenein isimli Mısır’lı kardeşimizin 1990 yılında açtığı 6.caddenin 53.sokağı kestiği noktada bulunan yemek tezgahını ziyaret edelim dedik.

1990’lı yıllarda Mohamed sosisçi açmıştı ama baktı ki sosisliyle ne kendisi ne de müşterileri doyuyor o zaman şimdi hala yapmakta olduğu -kendisi baskın olarak Gyro diyor- ama ortaya karışık arap işi bir yemek icat etti. Bilen bilir, mekanın ismi The Halal Guys. (Helal Adamlar gibi bir şey yani) “Helal Abiler” de diyebilirsiniz ya da “Helal Amcalar” (İngilizcesi az olanlar ya da bizimkini beğenmeyenler, Bkz. Konuşarak ingilizce öğren)

The Halal Guys

Bu abilerin önünde her ırktan insan kuyruk olur. Sırf “Halal” diye olan da olur. Sırf “Guys” diye olanlar da olur. Sırf “The” için olanlar bile olur. Ama ne olursa olsun olur. Çünkü bu yemek ve bu tezgah New York’ta çok kıymetlidir sevgili okurlar. Halk yemeğidir, ucuzdur herkesi doyurur diye biz de defalarca ziyaret ettik tabii. Çinlisi, Korelisi, İzlandalısı, Yeni Zellandalısı, Papua Yeni Ginelisi kendini ifade edecek ortak yemeği bu dönerli pilav diye tabir edebileceğimiz arap yemeğinde bulmuş.

“Ne yaparsan yap aşk ile yap” diye bir slogan varya şu sıra popüler hani, bu abiler de işlerini aynen böyle yapıyorlar. Çukur aluminyum kabın altın pilavı döşeyip, üstüne tavuk olsun, et olsun bolca bırakıp, üstüne de domates, soğan, kıyılmış pide atıp; elinize kendi imalatları olan bir iki sosu da iliştirip “Yallah!”gönderiyorlar.

The Halal Guys New York

İşte New York bunu seviyor!

The Halal Guys‘ın tezgahındaki etlere ve malzemeye bizim donmuş kokoreçlere yapılan muamelenin aynısı var. Yani lezzet anlamında ete kavurma gibi diyeceğiz ama değil, kıyma gibi diyeceğiz o da değil. Döner ise hiç değil. Yani siz gidince en iyisi toplam yediğiniz şeye bir puan/bir isim verin. O daha doğru olur.

Neyse efendim, aldık helal yemeğimizi uzadık MOMA‘ya doğru. MOMA’nın karşısındaki sidikli alanda oturacak bir köşe bulduk ve başladık bu arap işi yemeğimizi midemize göndermeye. Bu arada tezgahın önünde biriken kuyruğun nedenini düşünmeye başladık.

The Halal Guys Yemeği

Sonra beynimize şeker gitmeye başladıkça jeton düştü!

Açıkçası fiyat ve besin değeri açısından burası sokak tezgahları arasında oldukça üstün bir performans sergiliyor. Ayrıca ikinci kez düşününce lezzetli de hani! Sosu falan da dök üstüne: “Off! Off!”

Meğersem bu yemeği sevmeniz için önce arap kafasına girmeniz gerekiyormuş sevgili okur.

Bakınız Aziz Ambrose ne demiş. “New York’da, New Yorklular gibi davranın!” Çok doğru bir laf. Bu kafaya giren insan kazançtadır, gerisi ziyandadır. Biz de üzerine çok fazla düşünmedik.

New York’a giderseniz “The Halal Guys” a bizden “Salam Alikom” götürün. Bakalım siz en çok hangisini seveceksiniz.

Seçenekleri tekrar hatırlatalım;

a.”The”

b.”Halal”

c.”Guys”

İngilizcesi zayıf olanlar için Konuşarak Öğren‘i önermiştik değil mi?

Afiyet olsun.

The Halal Guys, Manhattan

The Halal Guys (We Are Different)
6th Ave & W 53rd St, New York, NY 10019

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir