YEMEK TARİFLERİ

Moules Mariniere (Şarap Soslu Midye) Nasıl Yapılır?

Moules Mariniere, yani ‘marine midye’ beyaz şarap veya elma sirkesi ile yapılan klasik bir Fransız yemeğidir. Özellikle Fransa ve Belçika’ya gidenler (Bkz. Leon De Bruxelles) tencerede bu yemeği bir kez yedikten sonra bir daha asla vazgeçemezler. Zira midyeyi bu şekilde yemek apayrı bir deneyimdir. Biraz tereyağında terletilen bu yemekte sarımsak, arpacık soğan ve maydanoz olmazsa olmazlardır. İşte size en kolayından Moules Mariniere tarifi…

Not: Sarımsak sevmiyorsanız, sadece soğan ile de yapabilirsiniz.

Moules Marinière Tarifi

1 soğanı, 2 arpacık soğanını ve iki diş sarımsağı doğrayın. Bir tencerede 2 yemek kaşığı (yaklaşık 25 gram) tereyağını kısık ateşte yarı saydamlaşana kadar soğan ve sarımsaklarla birlikte ısıtın.

Daha sonra 1 ve 1/4 su bardağı (yaklaşık 300 ml) beyaz şarabı, 1 defne yaprağını ve taze bir kekik dalını ilave edip tencereyi kaynama noktasına getirin. Kaynadıktan sonra 2 kg temizlenmiş siyah midye ekleyip, tencerenin kapağını sıkıca kapatın. Yüksek ateşte, kaynayan tencereyi 2 dakikada bir sallayarak midyeler açılana kadar buğulayın. Açılmayan midyeleri atın. (Yaklaşık 6 dakika)

2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz ekleyip servis yapın.

Afiyet olsun.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir