YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Pamuk Şeker Nedir?

Amerikalı dişçi William Morrison ve şeker imalatçası John C. Wharton tarafından 1897 yılında tasarlanmış ve pek popüler olmuş bir şeker türüdür. Herhalde dişçi Willam, şekerci John’un çürümüş dişlerini kontrol ederken aralarında böyle bir sohbet geçti ve Pamuk Şeker isimli bi buluşa imza attılar. İngilizce ismi: “Cotton Candy”

İyi de oldu. Zira bir sektör doğdu. Pamuk şeker bükülmüş bir şekerdir. Bilin bakalım ülkemizde bükülmüş şeker diye tabir edebileceğimiz başka hangi şekerleme var?

İyice bir düşün! Bulabildiniz mi?

Doğru cevap: Pişmaniye! Buradan da yine bir ürünü nasıl geliştirip de doğru düzgün pazarlayamadığımızı bir kez daha anlıyoruz. Çünkü bakın William ve John hemen sonra ne yapıyorlar? Yeni buldukları ürünle Dünya Fuarı‘na gidiyorlar…

1904 Dünya Fuarı’nda “Fairy Floss” olarak geniş bir kitleye büyük bir başarı kazandırıyorlar ve kutu başına 25 ¢ olarak, 68.655 kutu satıyorlar.

Bakınız olay sadece bir dişçi ile de sınırlı kalmıyor! Lousiana New Orleans’tan yine bir dişçi olan Joseph Lascaux, 1921’de benzer bir pamuk şekeri makinesi icat etti. 1970’lerde, ürünü yapan ve paketleyen otomatik bir pamuk şekeri makinesi oluşturdu. Bu, üretmeyi kolaylaştırdı ve 1970’lerde ve sonrasında karnavallarda, fuarlarda ve mağazalarda satılmaya hazır hale geldi.

Gördüğünüz gibi dişçiler o yıllarda şeker yemeyi desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda şeker makineleri de icat ediyor. Üzerine kafa yormak lazım tabii.

Harbi Yiyorum Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Peki pamuk şekeri nasıl imal ediliyor?

Çok basit; gıda boyası ve granül şekerle… Bir pamuk şeker için gıda boyası ve bir çay kaşığı toz şeker yeterli. Merkezkaç kuvvetiyle dönen cihaz, şekeri ve aromayı eritip birbirine bağlarken tıpkı samanyolu galaksisi gibi katılaşıp yoğunlaşıyor. En favori pamuk şekeri renkleri de Pembe ve Mavi.

Sonuç? Dişçiler mutlu, çocuklar mutlu, gıda boyası satıcıları umutlu!

Afiyet olsun :)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Pamuk Şeker Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir