Genel Yemekler

Panettone Nedir?

Panettone Nedir?

Panettone, ilk olarak İtalya Milano’da 15 yy.’da ortaya çıkmış olan ve özellikle noel zamanı İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Brezilya, Peru, Malta, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde yenilen yılbaşı kekidir.

Panettone ile ilgili uzun yıllardır anlatılan bir hikaye vardır; Milano’da fırıncı olan Tonie, bir gün patronunun kızına aşık olur. Hem aşık olduğu kızın gönlünü kazanmak hem de patronunu kızıyla evlenmeye ikna etmek için günlerce düşünerek bir ekmek icat eder. Şans bu ya ekmek o kadar çok beğenilir ki Milano’da herkes Tonie’nin ekmeğini (pane di Tone) ister. Böylece Tonie hem fırına ortak olur hem de sevdiği kızın gönlünü kapar ve evlenir. İşte bu yüzde İtalya’da Panettone’ye Tonie’nin ekmeği (pane di Tone) de denir ve içerdiği malzemelerin bir anlamı olduğuna inanılır.

Üzüm = para

Portakal = aşk

Limon = sağlık ve sonsuzluk gibi…

Panettone, yuvarlak tabanından yaklaşık 12-15 cm yüksekliğinde uzanan, kubbe şeklinde ve genellikle 1 kg ağırlığında olan bir yılbaşı kekidir. Bol yağ ve süt içeren panettone, aynı zamanda şekerlenmiş portakal, limon, limon kabuğu, kuru üzüm içerir. Meyveli kekten ziyade daha çok ekmeksi tattadır.

Şarap veya sıcak içeceklerle tüketimi tercih edilir. Panettone özellikle yılbaşı için yapılmışsa, yılbaşından önce katiyen yenilemez. Özellikle yılbaşı günü kesilip, servis edilir. Ekşi maya ile mayalandığı için Panettone‘nin yapım süresi oldukça uzundur. Hazırlanışı yaklaşık 2 günü bulmaktadır.  Yine de raf ömrü de oldukça uzundur ve kolay kolay bayatlamaz.

Yılbaşı ekmeği Panettone aynı zamanda Milan şehrinin de sembollerinden biridir.

*Panettone hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

One thought on “Panettone Nedir?

  • zehra

    vallaha biz bayağı yılbaşıdan önce yiyoruz 🤘🏼

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir