YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Pão de Queijo Nedir?

Güney Amerika’da yaygın olarak tüketilen manyok bitkisinin unundan elde edilen Pão de Queijo için Brezilya’nın en sevilen atıştırmalıklarından biridir diyebiliriz. Pão de Queijo Brezilya’da popüler peynirli bir poğaça. Ayrıca Kuzey Arjantin’de de yaygın olarak tüketiliyor. Diğer ekmek türlerinden farklı olarak mayalı değil.

Tapioka unu/nişastası ile yapılıyor. Çünkü bu tahıl Brezilya’nın ana tahılı. İçerisine konulan peynir türü tercihe veya mevcudiyete göre değişebiliyor. Pão de Queijo da en çok kullanılan peynirler ise mozzarella, parmesan ve Minas peyniri.

Batı Yarımküre’deki birçok lezzetli yiyecek gibi, Pão de Queijo‘nun da kökleri Afrikalı kölelerin mutfak kreasyonlarına kadar dayanıyor.

Pão de Queijo için özellikle kahvaltıda tüketilen küçük, pişmiş peynirli rulo, peynir topları veya peynirli çörek gibi değişik isimler de kullanılıyor. Pão de Queijo tapioka ununa süt ve peynir ekleyerek yapılıyor. Fiyatı oldukça uygun ve Güney Amerika ülkelerinde genellikle sokak satıcıları tarafından satılıyor.

Brezilya’da, bakkal, süpermarket ve fırınlarda da çok yaygın olarak bulunuyor.

Pão de Queijo, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olanlar için glütensiz ve buğdaysız bir lezzet olarak gayet güzel bir seçenek. Sade veya marinara sos ile de servis yapılabiliyor.

İçeriğini merak edenlere; süt, yağ, erimiş tereyağı, tapioka unu, yumurta, peynir ve tuz.

Türkiye’de ilk kez Bağdat Caddesi’nde Salva Cadde‘de yapılıp satılmaya başlandı. Yolu düşenlere denemelerini tavsiye ederiz. Kahve ve çay eşliğinde çok güzel gidiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir