Genel Yemekler

Pastalar – 2 – Modern Keklerin Avrupa’da Yükselişi

Ekmek Bulamıyorlarsa Pasta Yesinler!

Pastalarla ilgili bir önceki yazımızda, onların törenlerin vazgeçilmezi olduğundan ancak günümüzde alışkın olduğumuz pastalar gibi olmadığından bahsetmiştik.

Modern keklerin yani bugün bildiğimiz pastaların doğuşu ise 17. yüzyıl Avrupasına dayanıyor. Tabii o dönemde pastalara şimdilerde olduğu kadar rahat ulaşamadığımızı hatırlamamız gerekiyor.

17. yüzyıl Avrupası ekmeklerin küçüğüne pasta diyor, bu pastaları en kaliteli ve en pahalı malzemelerle sadece özel günlerde yapıyordu. En kaliteli ve en pahalı malzemeler kullanıldığı için de pastaları daha çok zengin kesim tüketiyordu. Pastalar o dönemde mücevher değerinde, özel bir konuma sahipti. (Yeme de yanında yat!)

18. yüzyılda pasta yapımında çeşitli kalıpların kullanılmaya başlanmasıyla pastaların şekillerinin değiştiğini ve daha da süslü hale gelmeye başladıklarını görüyoruz. Ayrıca 19. yüzyıl endüstri devrimi sayesinde pasta yapım malzemelerine daha kolay ulaşılması sonucunda pastada seri üretimin başladığını ve dolayısıyla pastalara herkes tarafından erişimin kolaylaştığını söyleyebiliriz.

Böylelikle zaman içerisinde pastacılık gelişti ve pasta toplum içindeki önemli yerini korudu, özel günlerin ve sürprizlerin vazgeçilmez bir parçası oldu.

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir