Genel Yemekler

Pekmez Helvası Nedir?

Pekmez Helvası Nedir?

Pekmez helvası, ana malzemesi un, tereyağı, su, pekmez ve ceviz olan lezzetli tatlılarımızdan. Un helvasına benzer işlemlerle yapılan bu helvaya özgünlüğünü veren şey ise, ismi üstünde su ile karıştırılmış pekmez ve öğütülmüş cevizdir.  Yöreye göre dut ya da üzüm pekmezi tercih edilebilir.

pekmez helvasi-satin-al-butonu

Pekmez’in Faydaları Nelerdir?

Pekmezin hepimizin bildiği en önemli faydası; kan yapıcı özelliğe sahip olması. Tabi ki bunun yanında insan vücuduna başka birçok faydası da mevcut. Vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini artırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında olan birinin iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir.

İnsan sağlığı için bu kadar önemli nitelikte olan  pekmezi, damak tadımıza uymasa bile bir şekilde yemeliyiz. Pekmez Helvası işte bu opsiyonlarından biri. Daha önce yazdığımız nevzine ise buna başka bir örnek. Ya da hiç değilse pekmezi kaşığa döküp içerek olayı kökünden çözebilirsiniz.

Pekmez Helvası Nasıl Yapılır?

Pekmez Helvası İçin Malzemeler;

 • 2,5 Su Bardağı Un 
 • 1 Su Bardağı Pekmez (bardaktan üç parmak az konulacak) 
 • 2 Su Bardağı şeker (çok şekerli olmasın derseniz şeker miktarı azaltılabilir) 
 • 1,5 Su Bardağı Süt (dilerseniz su ile de yapabilirsiniz) 
 • 0,5 Su Bardağı Tereyağ (yarım bardak) 
 • 0,5 Su Bardağı Ceviz (isteğe göre fındık içi ya da tuzsuz fıstık kullanılabilir) 
 • 3 çorba Kaşığı Tahin (isteğe göre) 

Pekmez Helvası Yapılışı

 • Öncelikle tereyağı bir tencerede eritilir, tereyağı eridikten sonra 2.5 su bardağı unu tencereye boşaltarak kavurmaya başlanır. 15 dakika kadar aralıksız kavrulur, un pembeleşmeye başladığında ise diğer malzemeler ilave edilir.
 • Başka bir yerde ise şeker, pekmez ve sütü karıştırıp kaynatılır, bu işlem helvanın topaklamasını önleyip, malzemeleri iç içe geçirir. 5 dakika kadar kaynatılan karışımı, tencereye ilave ederek, iyice karıştırılır.
 • Pekmez helvasının püf noktası, malzemelerin tam olarak birbirine karışmasıdır. Malzemeler iyice iç içe geçtikten sonra cevizi ilave ederek karıştırmaya devam edilir.
 • Unun rengi koyulaşmaya başladığında ve mis gibi kokular mutfağa yayıldığında tencere ocaktan alınır ve kapağını kapatılır. 15 dakika dinlendirdikten sonra, servise hazır hale gelir.

*Pekmez Helvası hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

pekmez helvasi-satin-al-butonu

 

2 thoughts on “Pekmez Helvası Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir