YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Pizza Bianca Nedir?

Pizza Bianca, İtalyan mutfağına ait bir pizza çeşididir. “Bianca” İtalyanca’da “beyaz” anlamına gelir ve bu pizzanın üzerinde genellikle domates sosu olmadığından dolayı bu isimle anılır. Pizza Bianca, genellikle zeytinyağı, tuz ve bazen sarımsak gibi basit malzemelerle hazırlanan bir hamur tabanı üzerine eklenen lezzetli malzemelerle yapılır.

Pizza Bianca’nın hamuru genellikle ince ve çıtır olur. Üzerine sürülen zeytinyağı, pizzanın nefis bir aroma ve lezzet kazanmasını sağlar. Bazı versiyonlarında ise sarımsak ve tuz gibi ek malzemeler de kullanılabilir. Üzerine eklenen malzemeler ise genellikle taze otlar, rendelenmiş peynirler, dilimlenmiş mantarlar, jambon veya salam gibi et ürünleri, ve hatta deniz ürünleri olabilir. Ancak, domates sosu olmaması Pizza Bianca’yı diğer pizza çeşitlerinden ayıran en önemli özelliklerden biridir.

Pizza Bianca, İtalyan mutfağından türemiş olsa da, farklı mutfaklarda da benzer versiyonları bulunabilir. Özellikle geleneksel olarak farklı pizzaların çeşitlilik kazandığı New York pizzasında da beyaz pizza olarak bilinen birçok farklı tarif bulunmaktadır. Genellikle farklı malzemelerle zenginleştirilen bu pizzalar, pizzaseverler tarafından tercih edilen lezzetli bir alternatif olabilir.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir